Endostatin, vinorelbin ve kombinasyonlarının insan endotel, böbrek epitel ve meme kanser hücreleri üzerine olan sitotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the cytotoxic effects of endostatin, vinorelbine and their combination of human endotelial, kidney epitelial and breast cancer cells
- Tez No: 316179
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYAHAN FIŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Klasik kanser tedavileri olarak bilinen cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapi 40 yılı aşkın süredir uygulanmaktadır. Kemoterapi, sitotoksik ya da sitostatik etkili bazı kimyasallar kullanılarak doğrudan tümör hücrelerini yok etmeyi hedef alan klasik bir kanser tedavisidir.Kemoterapide hedef tümör hücresi olduğu için uygulama sırasında söz konusu ajan yüksek dozlarda kullanılmakta ve normal hücreler üzerinde yan etkilere neden olan toksik yanıtlar oluşturmaktadır. Bunun yanında yüksek doz kullanımına bağlı olarak kanser hücrelerinde kullanılan ajana karşı direnç gelişmekte ve bu nedenle de tedavi başarısı giderek azalmaktadır. Söz konusu yan etkilerin azaltılarak tedavi etkinliğinin artırılması için; kemoterapi, farklı kanser tedavileri ile kombine edilmektedir.Endostatin, kollajen XVIII' in C-terminal ucundan elde edilen 20 kDa moleküler ağırlığa sahip endojen bir anti-anjiogenik faktördür. Endostatin, endotel hücre göçünü inhibe eder, apoptozu indükler ve bu sayede tümörün yeni damar oluşturmasını engeller. Jing ve arkadaşları, endostatinin ticari formda satılan ve klinik uygulamalarda kullanılan formu olan endostarı, cisplatin, vinorelbin ve paklitaksel ile kombine etmişler ve sonucunda küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücrelerinin oluşturduğu tümörün büyüklüğünde önemli bir inhibisyon olduğunu göstermişlerdir.Vinorelbin, Catharanthus roseus (pervane çiçeği) ekstraktının alkoloidlerinden elde edilen yarısentetik bir maddedir. 1994 yılında FDA (Federal Drug Administration); vinorelbini küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin tedavisinde kullanılması için onaylamıştır. O tarihten bu yana vinorelbin; küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, meme kanseri ve prostat kanserinin tedavisinde kullanılmaktadır. Vinorelbin normal hücrelerde de diğer kemoterapötik ajanlara oranla daha az yan etkiler oluşturduğu için tek başına ya da kombine halde bir çok farklı çalışmada kullanılmaktadır. Vinorelbini, antianjiogenik bir ajan ile kombine ederek kullanmanın etkin dozun azaltılması açısından yararlı olabileceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle çalışmamızda; endostatin ve vinorelbin kombinasyonunun meme kanser hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Ayrıca endostatin ve vinorelbinden oluşan kombine tedavinin, apoptoz mekanizmasında anahtar roller üstlenen TNF-? ve Kaspaz-2,3,6,8 ve 9 proteinleri üzerine sergilediği etkiler ortaya konmuştur. Bunun yanısıra, her iki ajan ve kombinasyonlarının normal epitel hücreler üzerindeki sitotoksik etkileri de araştırılmıştır.Bu çalışma ile endostatin ilk kez vinorelbin ile kombine edilmiş ve elde edilen sonuçlarda endostatinin ilk kez TNF-? ve kaspaz-8 üzerinden kanser hücrelerinde sitotoksik etki yarattığı ortaya çıkarılmıştır. Endostatin ve vinorelbinin sadece belirli dozlarda birbiri üzerine sinerjistik etki gösterebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Classical cancer treatments known as surgical intervention, chemotherapy and radiotherapy are applied for over 40 years. Chemotherapy is a classic cancer treatment that targeted to destroy tumor cells directly by using cytotoxic or cytostatic effects of some chemicals.The agent in question is used to target tumor cells. However during the application of high doses of chemotherapy normal cells are also effected by theratment as well as cancer cells and occured as toxic side effects. In addition, depending on the agents used, cancer cells usually develop resistance against tested chemicals. Therefore success of the treatment gradually decreases. Chemotherapy is combined with different cancer treatments to increase the effectiveness of treatment and to reduce these toxic side effects.Endostatin is a 20 kDa endogenous anti-angiogenic factor that is derived from end of the C-terminal of collagen XVIII. Endostatin, inhibits endothelial cell migration, induces apoptosis and thereby it obstacles to create new tumor blood vessels from the existing tumor cells. Jing and colleagues combined a commercial and clinically used form of endostatin, endostar, with cisplatin, vinorelbine and paclitaxel. As a result of this study they showed a significant inhibition on the tumor size of non-small cell lung cancer cells due to the positive effects of the combinations.Vinorelbine is a semisynthetic substance obtained from Catharanthus roseus extract alkoloids. In 1994, the FDA (Federal Drug Administration) approved vinorelbine for the treatment of non-small cell lung cancers. Since then, it has been used in the treatment of non-small cell lung cancer, breast cancer and prostate cancer. As vinorelbine has little or no toxic side effects on normal cells, it has been widely used, either alone or in combinations, in various investigations. We think that to combined vinorelbine with an antiangiogenic agent will provide positive effects to reduce the amount of effective doses of both tested agents. Because of this reason; our aim of this study has been to determine the cytotoxic effects of endostatin and vinorelbine, either alone or in combination, in breast cancer cells. In addition, the effects of endostatin and vinorelbine combination on TNF-? and caspase-2,3,6,8 and 9 proteins which are known among the key apoptotic proteins had be exposed. Moreover cytotoxic effects of endostatin, vinorelbine and their combinations have also be studied in normal epithelial cells.By this study, for the first time, endostatin was combined with vinorelbine and results showed that endostatin caused a cytotoxic effect on cancer cells via TNF-? and caspase-8 pathways. The synergetic effects of endostatin and vinorelbin was shown at only certain doses.