Avrupa Birliği çevre politikalarının incelenmesi ve Türkiye için model önerisi: Döngüsel ekonomi
Review of European Union environmental policies and model proposal for Türkiye: Circular economy
  1. Tez No: 942834
  2. Yazar: BAHAR ÇALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SADİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüz Dünya'sının karşı karşıya kaldığı küresel problemler arasında çevresel sorunlar gelmektedir. Atık ve iklim değişikliği çevresel sorunların başında yer almaktadır ve olumsuz sonuçları itibarıyla günümüz Dünya'sını ve gelecek nesilleri tehdit etmektedir. Atık ve iklim değişikliği sorunları ile mücadele edilmesine yönelik gerek ulusal gerekse uluslararası çalışma ve uygulamalar hayata geçirilmektedir. Söz konusu uygulama ve çalışmalardan en güncel olanı döngüsel ekonomidir. Döngüsel ekonomi çıkış noktası atık sorunu olarak görülmekle birlikte pek çok alana etki eden iklim değişikliği azaltım politikaları ile de yakından ilişkili olan bir ekonomi modelidir. Döngüsel ekonomi modeli çevresel sorunlar ile mücadele edilmesine yönelik yaklaşımları içinde barındırmakla birlikte ekonomik kaygılar üzerine de temellenmektedir. Döngüsel ekonomi modeli etrafında üretim sistemlerinde ve imalat sanayinde yeşil dönüşümü amaçlayan ülkeler bir yandan atık sorunu ile mücadele edip çevre dostu üretim ile sera gazı salımını azaltmayı hedeflerken diğer taraftan girdi ve ham madde yönünden dışa bağımlılığı minimize etmeyi amaçlamaktadır. Atıkları dönüştürüp tekrar kullanarak ulusal tasarruf sağlanması hedeflenmektedir. AB başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin entegre olmaya çalıştıkları döngüsel ekonomi modeli küresel yeşil dönüşümü de beraberinde getirmiştir. Türkiye gibi ülkelerin küresel yeşil dönüşüm etrafında hem imalat sanayinde hem de ulusal çevre politikalarında çevre dostu değişim oluşturma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda tez çalışması kapsamında AB ve Türkiye'deki çevre politikaları atık ve iklim değişikliği sorunları özelinde incelenmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde Türkiye'nin yeşil dönüşüm sürecinde mevcut durumu tespit edilerek öneri setlerinde bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems are among the global problems facing the world today. Waste and climate change are at the top of the environmental problems and threaten today's world and future generations with their negative consequences. Both national and international studies and practices are being implemented to combat waste and climate change problems. The most current of these practices and studies is the circular economy. Although the starting point of the circular economy is seen as the waste problem, it is an economic model that is closely related to climate change reduction policies that affect many areas. The circular economy model includes approaches to combat environmental problems and is also based on economic concerns. Countries that aim for green transformation in production systems and manufacturing industry around the circular economy model aim to combat the waste problem and reduce greenhouse gas emissions with environmentally friendly production, while on the other hand, they aim to minimize external dependency in terms of inputs and raw materials. It is aimed to achieve national savings by recycling and reusing waste. The circular economy model, which developed countries, especially the EU, are trying to integrate with, has also brought about a global green transformation. Countries like Türkiye have become obliged to create environmentally friendly changes in both their manufacturing industry and national environmental policies within the framework of the global green transformation. In this context, within the scope of the thesis, environmental policies in the EU and Turkey were examined with a special focus on waste and climate change issues. As a result of the examinations, it was aimed to determine the current situation in Turkey's green transformation process and to make a set of suggestions.