Hellenistik Dönemde anatomik çalışmalar: Herophilos ve Erasistratos'un uygulamaları
Anatomical studies in the Hellenistic Period: Applications of herophilus and erasistratus
- Tez No: 942847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Tarih, Anatomy, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Anatomi bilimi, Hellenistik dönemde İskenderiye'de yapılan insan kadavrasının sistematik diseksiyonuyla başka bir boyut kazanmıştır. Ptolemaios Hanedanı'nın desteğiyle bilimsel bir merkez haline gelen İskenderiye'de, Herophilos ve Erasistratos tarafından gerçekleştirilen insan kadavrası diseksiyonları, anatominin kurumsallaşmasına ve tıbbi bilginin nesnel temellere oturmasına öncülük etmiştir. Bu çalışmalar, Galenos'un anatomi anlayışını şekillendirmiş ve modern anatominin gelişmesinde önemli bir referans noktası olmuştur. Tezin birinci bölümünde, tıbbın kökenleri, anatomi kavramı, diseksiyonun tarihsel kökeni ve insan bedeni üzerinde doğrudan inceleme yapılmaksızın sürdürülen erken dönem anatomi pratikleri ele alınmıştır. Ayrıca, Herophilos ve Erasistratos öncesi dönemde tıp alanına katkı sunmuş hekimler tek tek ele alınmıştır. İkinci bölümde insan kadavra diseksiyonunun önündeki engellere yer verilmiş, İskenderiye Mouseion'u ve Kütüphanesi'nin kuruluşu ile dönemin sosyo-politik bağlamı incelenmiş; Herophilos ve Erasistratos'un biyografik bilgilerine kısaca değinilerek, çalışmalarının vücut sistemleri özelinde analizi yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise günümüze değin tartışma konusu olmuş viviseksiyon konusu irdelenmiş ve insan diseksiyonunun ortadan kalkış nedenleri bu bölümde ele alınan başlıca konular arasında olmuştur.
Özet (Çeviri)
The science of anatomy gained another dimension with the systematic dissection of human cadavers performed in Alexandria during the Hellenistic period. In Alexandria, which became a scientific center with the support of the Ptolemaic Dynasty, the human cadaver dissections performed by Herophilus and Erasistratus pioneered the institutionalization of anatomy and the objective foundation of medical knowledge. These studies shaped Galen's understanding of anatomy and became an important reference point in the development of modern anatomy. The first part of the thesis covers the origins of medicine, the concept of anatomy, the historical origin of dissection and early anatomical practices that were carried out without direct examination of the human body. In addition, physicians who contributed to the field of medicine before Herophilus and Erasistratus are discussed one by one. The second part covers the obstacles to human cadaver dissection, and examines the establishment of the Mouseion and Library of Alexandria and the socio-political context of the period; The biographical information of Herophilus and Erasistratus was briefly mentioned, and their works were analyzed in terms of body systems. In the third and final section, the subject of vivisection, which has been a subject of debate until today, was examined, and the reasons for the disappearance of human dissection were among the main topics discussed in this section.