Türkiye'de kara sınır güvenliği bağlamında terörizmle mücadelede yapay zeka kullanımı: Bir kamu politikası önerisi
Artificial intelligence usage in counterterrorism within the context of border security in Turkey: A public policy proposal
  1. Tez No: 942848
  2. Yazar: MURAT AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL SAYLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Yapay zekâ (YZ) teknolojileri, insanlık tarihindeki en önemli bilimsel ve teknolojik dönüşümlerden biri olarak kabul edilmekte olup, sağlık, güvenlik, üretim gibi pek çok alanda köklü değişimlere yol açmaktadır. Bu çalışma, YZ'nin Türkiye'nin kara sınır güvenliğini sağlama ve terörizmi engelleme çabalarındaki mevcut ve potansiyel rolünü kavramsal, kurumsal ve stratejik düzlemde ele almayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemi çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmada, literatür taramasına ek olarak ABD, Çin ve İsrail gibi YZ teknolojilerinde öncü konumda bulunan ülkelerin güvenlik politikalarıyla Türkiye'nin mevcut uygulamaları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bununla birlikte, Türkiye'nin mevcut sınır güvenliği mevzuatı, kurumsal yapıdaki dağınıklık ve teknolojik altyapı yetersizlikleri gibi yapısal sorunları da analiz edilmiştir. Çalışma bulguları, YZ'nin sınır güvenliği bağlamında izleme, gözetleme, tehdit algılama, istihbarat, karar destek, savunma ve saldırı sistemleri gibi alanlarda önemli katkılar sunabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede, YZ tabanlı teknolojilerin bütüncül bir ekosistem içerisinde, kurumsal koordinasyonla uyumlu biçimde entegrasyonunun sağlanması gerekliliği vurgulanmaktadır. Çalışmada, mevzuatsal reform ihtiyacı, YZ alanında yetkili kurumsal bir yapının oluşturulması ve mevcut sistemlerin entegrasyonuna yönelik üç temel politika önerisi geliştirilmiştir. Ayrıca, etik ve hukuki çerçevenin göz önünde bulundurulması gerektiği ifade edilmiştir. Literatürdeki mevcut boşluğu doldurmayı amaçlayan bu çalışma, aynı zamanda politika yapıcılara ve uygulayıcılara stratejik düzeyde yön göstermeyi hedeflemekte ve YZ teknolojilerinin güvenlik politikaları ile entegrasyonuna katkı sunmaktadır. Anahtar Sözcükler Yapay Zekâ, Sınır Güvenliği, Terörizmle Mücadele, Kamu Politikası, Güvenlik Teknolojileri, Türkiye Savunma Stratejileri
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) technologies are regarded as one of the most significant scientific and technological transformations in human history, leading to profound changes in many fields such as health, security, and production. This study aims to examine the current and potential role of AI in Turkey's efforts to ensure land border security and prevent terrorism on a conceptual, institutional, and strategic level. Within the scope of this qualitative research, in addition to a literature review, the current practices of Turkey were comparatively analyzed with the security policies of countries such as the USA, China, and Israel, which are in a leading position in AI technologies. Moreover, structural problems such as the inadequacy of Turkey's current border security legislation, the fragmentation in the institutional structure, and the insufficiency of technological infrastructure were also analyzed. The findings of the study reveal that AI can offer significant contributions in areas such as surveillance, monitoring, threat detection, intelligence, decision support, defense, and offensive systems in the context of border security. In this regard, it is emphasized that the integration of AI-based technologies within a holistic ecosystem in harmony with institutional coordination is necessary. In the study, three fundamental policy recommendations were developed: the need for legislative reform, the establishment of an authorized institutional structure in the field of AI, and the integration of existing systems. In addition, it was stated that ethical and legal frameworks should be taken into account. This study, which aims to fill the current gap in the literature, also seeks to provide strategic guidance to policymakers and practitioners and to contribute to the integration of AI technologies into security policies. Keywords Artificial Intelligence, Border Security, Counterterrorism, Public Policy, Security Technologies, Turkey Defense Strategy