Türkiye elektrik enerjisi piyasasının analizi ve gelişimine yönelik öneriler
Analysis of Turkish electric energy market and suggestions for its development
  1. Tez No: 942886
  2. Yazar: GÜLDESTE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İlgili çalışmada enerji kaynaklarının enerji ihtiyaçlarına göre devreye alınması adına, elektrik piyasasının tarihsel gelişimi ele alınmış ve gelecek yatırımlar ile oluşacak piyasa yapısının fiyatlandırma modellerine etkisi hakkında bilgilendirmelere yer verilmiştir. Piyasa katılımcılarının, karar alma süreçlerinde daha sağlıklı fiyat sinyalleri üzerinden hareket edebilecekleri, risklerini daha etkin bir şekilde yönetebilecekleri bir piyasa yapısı oluşturmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır. İlk ve son bölümler giriş ve sonuç bölümleridir. İkinci bölümde enerji kaynaklarından, bu kaynakların nasıl kullanıldığından, elektrik enerjisi üretiminden bahsedilmektedir. Ayrıca bu bölümde enerji kaynakları sınıflandırılmakta ve bu kaynakların kullanımı hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde ülkemizdeki elektrik piyasalarından ve elektrik piyasalarının günümüze kadar olan sürecinden bahsedilmektedir. Mevcut piyasa yapıları incelenmekte, fiyatlandırma, arz-talep durumlarına değinilmektedir. Piyasa yapısı, işleyişi, katılımcı ve işletme birimleri anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde dünyadaki elektrik piyasa yapıları hakkında genel bilgilendirmelere yer verilmektedir. Beşinci bölümde ise gelecekte oluşabilecek piyasa yapıları hakkında fikirlere yönelik bilgiler yer almaktadır. Mevcut piyasanın geleceği ve piyasa yapısının ileriye dönük fiyat tahminini doğruluğu durumları hakkında farklı öneriler sunulmaktadır. Bu bağlamda, çoklu doğrusal regresyon ile bir tahmin modeli geliştirilmiştir. Sistem içine entegre edilebilecek benzer bir tahmin mekanizması ile piyasa katılımcılarına sunulacak erken uyarı sistemleri ya da fiyat tahmin modülleri, piyasa davranışlarının daha öngörülebilir hale gelmesini sağlayacaktır. Böylece katılımcılar, karar alma süreçlerinde daha sağlıklı fiyat sinyalleri üzerinden hareket edebilecek, risklerini daha etkin bir şekilde yönetebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
In the relevant study, the historical development of the electricity market has been examined with the aim of commissioning energy resources in line with energy demands. Additionally, the impact of future investments and the resulting market structure on pricing models has been addressed. The primary goal is to establish a market structure where market participants can act based on more reliable price signals during their decision-making processes and manage their risks more effectively. Our study, conducted within this framework, consists of six main chapters. The first and last chapters are the introduction and conclusion sections. The second chapter provides information on energy resources, their utilization methods, and electricity generation processes. In this section, energy resources are classified, and detailed explanations are offered regarding their usage. The third chapter focuses on the electricity markets in our country and their historical evolution to date. It includes an examination of current market structures, pricing mechanisms, and supply-demand dynamics. The functioning of the market, its participants, and operational units are also discussed in this part. The fourth chapter gives an overview of electricity market structures around the world, providing comparative insights. The fifth chapter contains information and suggestions about possible future market structures. It includes different perspectives on the future of the current market and the accuracy of forward-looking price forecasts. In this context, a predictive model has been developed using multiple linear regression analysis. With the integration of a similar forecasting mechanism into the system, early warning systems or price prediction modules can be offered to market participants. Therefore, participants will be able to make decisions based on healthier price signals and manage their risks more efficiently.