Elektron ışın ergitme yöntemi ile üretilen Ti6Al4V numunelerin mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and mechanical properties of Ti6Al4V samples produced by electron beam melting method
- Tez No: 942888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Elektron Işın Ergitme (EBM) yöntemi ile üretilen Ti-6Al-4V alaşımlı numunelerin farklı üretim yönelimlerine bağlı olarak mikroyapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Numuneler Arcam Q20plus EBM cihazı kullanılarak 0°, 60° ve 90° açılarında üretilmiştir. Üretilen numunelerin mekanik ve metalografik özelliklerini değerlendirmek amacıyla eğme testleri, mikrosertlik ölçümleri ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Instron 68TM-10 eğme testi cihazı kullanılarak yapılan deneylerde, eğme dayanımının numune yönelimine bağlı olarak değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. En yüksek eğme dayanımı 0° açıda yatay üretilen numunelerde gözlemlenirken, 90° dik açıda üretilen numunelerin mekanik dayanımı daha düşük bulunmuştur. Mikroyapı analizleri, tane yönelimi ve gözeneklilik dağılımının üretim açısına bağlı olarak farklılık gösterdiğini ve bunun mekanik özellikleri etkilediğini ortaya koymuştur. Mikrosertlik ölçümleri Duramin-100 Vickers mikrosertlik cihazı ile gerçekleştirilmiş ve numuneler arasında kısmen anlamlı sertlik farkları tespit edilmiştir. Varyans analizi (ANOVA) ve regresyon analizi uygulanarak mekanik özelliklerdeki değişimlerin istatistiksel anlamlılığı değerlendirilmiştir. Sonuçlar, üretim yöneliminin mekanik davranış üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Mikroyapı özellikleri ile mekanik test sonuçları arasında doğrudan bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, EBM yöntemi ile üretilen Ti-6Al-4V alaşımlarında üretim yöneliminin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisini anlamaya yönelik önemli veriler sunarak, havacılık, biyomedikal ve savunma sanayii gibi sektörler için faydalı bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different build orientations on the microstructure and mechanical properties of Ti-6Al-4V alloy samples produced using the Electron Beam Melting (EBM) method were investigated. The samples were fabricated at 0°, 60°, and 90° angles using an Arcam Q20plus EBM machine. The manufactured samples were subjected to bending tests, microhardness measurements, and Scanning Electron Microscopy (SEM) analysis to evaluate their mechanical and metallurgical properties. The bending tests were conducted on an Instron 68TM-10 machine, and the results demonstrated a significant dependence on build orientation. The highest bending strength was observed in samples produced at 0°, while samples fabricated at 90° showed relatively lower mechanical performance. Microstructural analysis revealed that grain orientation and porosity distribution varied with build direction, affecting mechanical properties. Microhardness measurements were carried out with Duramin-100 Vickers microhardness device and partially significant hardness differences were detected between the samples. Analysis of variance (ANOVA) and regression analysis were applied to determine statistical significance in mechanical property variations. The results indicated that build orientation had a notable impact on mechanical behavior, with a correlation between microstructural characteristics and mechanical test outcomes. These findings contribute to the understanding of how build orientation affects the microstructural and mechanical properties of Ti-6Al-4V alloys produced by the EBM method, providing valuable insights for applications in aerospace, biomedical, and defense industries.