Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren lınarıa grandıflora desf., lınarıa genıstıfolıa (L) mıll. subsp. confertıflora (boıss.) P.H.davıs ve lınarıa pyramıdalıs subsp. pyramıdalıs taksonlarının polinasyon biyolojisi
Pollination biology of linaria grandiflora desf., linaria genistifolia (l) mill. subsp. confertiflora (boiss.) P.H.davis and linaria pyramidalis subsp. pyramidalis taxa naturally occurring in turkey
- Tez No: 942889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ULUKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Zooloji, Biotechnology, Botany, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de farklı yükselti ve lokalitelerde yayılış gösteren Linaria grandiflora, L. genistifolia subsp. confertiflora ve L. pyramidalis subsp. pyramidalis türlerinin tozlaşma biyolojisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. 2023–2024 yıllarında çiçeklenme dönemlerinde yapılan arazi çalışmalarıyla taksonlara gelen polinatörler gözlemlenmiş; ziyaret saatleri, davranış biçimleri ve polen taşıma bölgeleri video ve fotoğraflarla belgelenmiştir. Morfometrik ölçümler ile çiçek spur uzunlukları ve polinatör glossa uzunlukları karşılaştırılmış, türler arasında morfolojik eşleşmeler tespit edilmiştir. Polen ve stigma canlılığı, çiçeklerin açılma öncesi ve sonrası dönemlerinde değerlendirilmiş, genç evrelerde canlılık oranlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca her türde erkek ve dişi organların olgunlaşma zamanları karşılaştırılarak dikogami tipleri ortaya konmuştur. L. grandiflora'da protandri, L. pyramidalis subsp. pyramidalis'te protogini, L. genistifolia subsp. confertiflora'da ise kısmi protandri eğilimi gözlenmiştir. Bulgular, çiçek yapısı ile polinatör davranışları arasında işlevsel uyum olduğunu ve bu uyumun tozlaşma başarısı üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the pollination biology of Linaria grandiflora, L. genistifolia subsp. confertiflora, and L. pyramidalis subsp. pyramidalis, which are naturally distributed across different elevations and regions in Türkiye. Field observations were conducted during the flowering periods in 2023–2024 to identify pollinator species, their visitation times, behaviors, and pollen placement areas, documented through videos and photographs. Morphometric analyses were used to compare floral spur lengths with the glossae lengths of the pollinators, revealing clear morphological matches between the species and their visitors. Pollen and stigma viability were assessed in pre- and post-anthesis stages, showing higher biological activity in early floral phases. Additionally, the maturation timing of male and female floral organs was evaluated to determine dicogamy types. Protandry was observed in L. grandiflora, protogyny in L. pyramidalis subsp. pyramidalis, and a partial tendency toward protandry in L. genistifolia subsp. confertiflora. The findings demonstrate a functional match between floral structures and pollinator behavior, indicating that this compatibility plays a direct role in pollination success.