Recognition of corporate governance principles in Turkish legislation and their impact on the influx of foreign equity capitalinto Turkey
Türk mevzuatında kurumsal yönetim ilkelerinin tanınması ve Türkiye'ye yabancı sermaye girişi üzerindeki etkisi
- Tez No: 942890
- Danışmanlar: DR. STELIOS ANDREADAKIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leicester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Türkiye'de düşük yurtiçi tasarruf oranı nedeniyle, yatırımların finansmanı ve cari açıkların kapatılması için yabancı sermayeye büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, yabancı yatırımcılar geleneksel olarak iç kontrolün yüksek olduğu şirketlerden uzak durma eğilimindedir. Pek çok gelişmekte olan pazarda olduğu gibi, Türkiye'nin kurumsal yapısı da yüksek oranda aile şirketlerinden oluşmaktadır. Kurumsal yönetim açısından Türkiye, 'içeriden kontrol edilen sistem' olarak sınıflandırılmaktadır; bu da yönetimin ve kontrolün aileler ile yöneticiler arasındaki ilişkilerle şekillendiği anlamına gelir. İçeriden kontrolün belirsiz yapısı, yabancı yatırımcılar için bir endişe kaynağıdır; çünkü bilgi eksikliği ve şeffaflık sorunları yatırım maliyetini artırır. Yatırım kararlarında en önemli unsurlardan biri, potansiyel kârı etkileyen risktir. Bu nedenle, Türkiye'nin yabancı sermaye girişinden fayda sağlayabilmesi için politika yapıcıların yalnızca kârlılığa değil, aynı zamanda şeffaflık ve hesap verebilirliğe odaklanarak yatırım riskini azaltmaları gerekmektedir. Kurumsal yönetim, yatırım kararlarının altında yatan temel faktörlerden biri olarak görece yeni bir önem kazanmıştır; çünkü yatırım ortamına duyulan güven eksikliği kaynaklı riski azaltmaktadır. Ancak, Türkiye'deki şirketlerin, Sermaye Piyasası Kurulu'nun mevcut kurumsal yönetim standartlarına uyum düzeyleri oldukça düşüktür. Bu nedenle, yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye için bir kurumsal yönetim çerçevesi oluşturmak üzere önemli reformlar önermiştir. Bu tezin amacı, Türk Ticaret Kanunu'nun kurumsal yönetime ilişkin reformlarının, Türkiye'nin yabancı sermaye yatırımcılarını Türk sermaye piyasasına çekme çabaları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Kurumsal yönetim ve yabancı yatırım ilişkisi başka piyasa ekonomilerinde çalışılmış olsa da, Türk piyasasına odaklanan çalışmalar nadirdir ve neredeyse hiçbiri hukuki yönlerini dikkate almamaktadır. Her ne kadar yeni Ticaret Kanunu sonrası kurumsal yönetim standartlarında iyileşme gösteren literatür bulunsa da, kurumsal yönetim mevzuatının Türkiye'ye yabancı yatırım üzerindeki etkisi, daha fazla inceleme gerektiren bir konudur. Bu tez, Türkiye örneğinde kurumsal yönetim mevzuatının yabancı yatırımcıları çekmedeki etkisini değerlendirerek mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Bulgular, iyileştirme alanlarının hâlâ mevcut olmasına rağmen, yeni düzenleyici çerçevenin yabancı yatırımcılar ve Türkiye piyasasına dair algıları üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the low domestic savings rate, Turkey is in strong need of foreign capital to finance investment and cover account deficits. However, foreign investors traditionally shy away from companies in which insider control is high. As in the case of many emerging markets, Turkey's corporate landscape is characterized by a high percentage of family owned companies. Turkey has been classified as an 'insider system' in terms of corporate governance, which means that it is shaped by relationships between controlling families and managers. The obscure nature of insider control is a source of concern for foreign investors, as the lack of information and transparency increase the cost of investment. Risk, which affects the potential profit, is one of the main aspects of any decision regarding investment. Therefore, in order to for the Turkish market to gain benefit from the inflow foreign capital, the focus of policy makers should be not only on profitability, but also on transparency and accountability to reduce investment risk. Corporate governance has relatively recently arisen as one of the main factors underlying investment decisions, as it reduces the risk caused by the lack of trust and confidence in the investment environment. However, the level of compliance of Turkish companies with the existing corporate governance standards of Capital Markets Board of Turkey has been quite low. Thus, the new Turkish Commercial Code proposed important reforms towards a corporate governance framework for Turkey. The purpose of this Thesis is to evaluate whether the implementation of the Turkish Commercial Code reforms with regard to corporate governance has had an impact in Turkey's attempts to attract more foreign equity investors into Turkish Capital Market. The relationship between corporate governance and foreign investment has been studied in other market economies, but studies focusing on Turkish market are rare, and virtually none of them take into account the legal aspects of the problem. Even though there is literature showing an improvement on the corporate governance standards after the new Commercial Code, the effect of corporate governance legislation on foreign investment in Turkey is an issue worthy of further examination. This Thesis contributes to the existing literature by evaluating the effect of corporate governance legislation on attracting foreign investors in the case of Turkey. The findings illustrate that, even though there is still room for improvement, the new regulatory framework has had a positive impact on foreign investors and their perception of the Turkish market.