Gebelerin e-sağlık okuryazarlığı, psikolojik sağlamlık ve prenatal stres düzeylerinin belirlenmesi
Determination of e-health literacy, psychological resilience and prenatal stress levels of pregnant people
  1. Tez No: 942921
  2. Yazar: TUĞBA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma gebelerin e-sağlık okuryazarlığı, psikolojik sağlamlık ve prenatal stres düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Klinik ve Polikliniklerine Ocak 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran 264 gebe oluşturmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi SPSS 24.0 programında yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama (±), standart sapma, ortanca (min-maks), sayı ve yüzde olarak sunulmuştur. Veriler bağımsız iki örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is a descriptive cross-sectional study conducted to determine the e-health literacy, psychological resilience and prenatal stress levels of pregnant women. The sample of the study consisted of 264 pregnant women who applied to Aksaray Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinics and Polyclinics between January 2024 and June 2024. The obtained data were evaluated using SPSS 24.0 program. Descriptive statistics are presented as mean (±), standard deviation, median (min-max), number and percentage. Data were evaluated by two independent samples t-test and one-way analysis of variance. Spearman correlation test was used to determine the relationship between variables.