Periklas ve zeolit katkılı kuvars esaslı seramik membranların mekanik ve mikroyapısal davranışları
Mechanical and microstructural behaviors of periclase and zeolite doped quartz based ceramic membranes
  1. Tez No: 942960
  2. Yazar: TUĞÇE GÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde membran üretiminde ekonomik olan geleneksel seramik hammaddeler üzerine olan çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu çalışma ile farklı tane boyutlarındaki kuvars hammaddesine zeolit ve periklas ilavesi ile kuvarsın kristobalite dönüşümü üzerindeki mikroyapısal etkileri, kristobalit elde edilirken aynı zamanda malzeme gözenek miktarı ve dağılımında ne tür değişiklikler meydana geldiği araştırılmıştır. Bu amaçla kuvars (ağırlıkça % 60)-zeolit (ağırlıkça % 20)-periklas (ağırlıkça % 20) karışım tozlarından elde edilen yapılar ayrı ayrı bilyalı değirmende 6 saat yaş olarak öğütüldükten sonra kurutulup daha sonra -125+75, -75+45, -45+20 ve -20 μm tane boyutlarına ayrılmış her bir seramik tozu 100 MPa basınç ile şekillendirildikten sonra 1100, 1150 ve 1200°C' sıcaklıklarda sinterlenerek mineralojik analizleri, mikroyapısal gelişimleri, gözenek boyut dağılımları, özgül yüzey alanı ve mekanik davranışları araştırılmıştır. Gözenekli seramiklerde tane boyutunun ve sinterleme sıcaklığının kompozisyondan bağımsız olarak kristobalit fazının oluşumuna etkisi ve gözenek karakterizasyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, studies on traditional ceramic raw materials that are economical for membrane production have been concentrated. In this study, the microstructural effects on the transformation of quartz to cristobalite by adding zeolite and periclase to quartz raw materials of different grain sizes, and the changes that occur in the amount and distribution of material pores while obtaining cristobalite were investigated. For this purpose, the structures obtained from quartz (60% by weight)-zeolite (20% by weight)-periclase (20% by weight) mixture powders were individually wet-milled in a ball mill for 6 h, dried, and then cut into grain sizes of -125+75, -75+45, -45+20 and -20 μm. After each separated ceramic powder was shaped at 100 MPa pressure, it was sintered at temperatures of 1100, 1150, and 1200 °C, and its mineralogical analysis, microstructural development, pore size distribution, specific surface area, and mechanical behavior were investigated. The effect of grain size and sintering temperature on the formation of the cristobalite phase in porous ceramics, independent of composition and pore characterization, was examined.