Epilepsi hastalarında temporomandibular eklemin yüksek çözünürlüklü volümetrik t2 ağırlıklı görüntü ile değerlendirilmesi
Evaluation of the temporomandibular joint in epilepsy patients using high-resolution volumetric t2-weighted imaging
- Tez No: 942961
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖNBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, rutin olarak kullandığımız konvansiyonel beyin MRG'de yüksek çözünürlüklü volümetrik T2 ağırlıklı görüntüleme ile epilepsi hastalarında temporomandibular eklem (TME) dejenerasyonunu ek inceleme ve morfolojik çalışmalara gerek kalmadan anatomik olarak değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca, TME'deki dejenerasyonun hastalığın süresi, etyolojisi ve nöbet türleriyle olan ilişkisini ortaya koymayı hedefledik. 2021-2024 yılları arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde epilepsi tanısıyla beyin MRG'si çekilen 125 hasta ile 133 sağlıklı bireyin görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Görüntüler, santral sinir sistemi radyolojisi konusunda deneyimli ve deneyimsiz iki radyolog tarafından 7 ay aylık süre boyunca değerlendirilmiştir. TME bulguları beş kategoriye ayrılmıştır. Bazı olgular birden fazla kategori içine dahil edilmiştir. Kategori 0: normal, Kategori 1: efüzyon/sinovyal kist, Kategori 2: disk dejenerasyonu, Kategori 3: disk displasmanı, Kategori 4: kemik bulguları. Sayısal veriler için normal dağılım varsayımı Kolmogorov-Smirnov testiyle ve varyans homojenliği Levene testiyle incelenmiştir. Grup karşılaştırmaları Independent samples t veya Welch test ile yapılmıştır. Kategorik verilerin analizinde ise Pearson ki-kare, Fisher's exact veya Fisher-Freeman-Halton testi kullanılmıştır. Epilepsi hasta grubunda TME'nin normal yapıda olma oranı %37,6 olarak saptanmış olup bu oran kontrol grubunda %54,9'dur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bilateral TME patolojileri, unilateral patolojilere kıyasla daha sık görülmüş olup hasta grubunda bilateral patoloji oranı %40 iken kontrol grubunda %24,8'de kalmıştır. Bilateral ve çoklu TME patolojileri epilepsi hastalarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek gözlenmiştir. Sol TME tekli ve çoklu patolojileri yaş gruplarına göre anlamlı farklılık gösterirken sağ taraf patolojilerinde anlamlı bir fark saptanmamıştır. Epilepsi ve kontrol hasta grubunda kadın katılımcılarda“bilateral”veya“tekli/çoklu”TME patolojilerinin erkeklere kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek oranlarda olduğu gözlenmiştir. Eklem patolojileri ayrı ayrı ele alındığında sağda efüzyon oranı hasta grubunda %63,5 iken kontrol grubunda %84,0 olarak bulunmuş olup kontrol grubunda efüzyon oranı hasta grubundan istatistiksel olarak daha yüksekti. Disk dejenerasyonu ise hasta grubunda %42,9 oranında saptanırken kontrol grubunda %16,0 olup istatistiksel olarak anlamlıdır. Motor semptomları olan epilepsi hastalarında çok daha sık bilateral veya tek taraflı patoloji saptanmıştır. Sonuç olarak, morfolojik çalışmalara ve ek incelemeye gerek duymadan 3D T2-SPACE sekansı ile epilepsi hastalarında TME patolojilerinin yüksek özgüllükle saptanabileceği, ancak efüzyon ve sinovyal kist gibi bulguların epilepsiyle doğrudan ilişkilendirilemeyeceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to anatomically evaluate temporomandibular joint (TMJ) degeneration in epilepsy patients using high-resolution volumetric T2-weighted imaging, which is routinely included in conventional multiparametric brain MRI protocols, without the need for additional morphological studies or supplementary imaging. Furthermore, we aimed to investigate the relationship between TMJ degeneration and disease duration, etiology, and seizure types. Between 2021 and 2024, brain MRI scans of 125 epilepsy patients and 133 healthy individuals were retrospectively evaluated at Düzce University Faculty of Medicine. The images were assessed over a 7-month period by two radiologists, one experienced and one inexperienced in central nervous system radiology. TMJ findings were classified into five categories: Category 0: normal, Category 1: effusion/synovial cyst, Category 2: disc degeneration, Category 3: disc displacement, Category 4: osseous findings. Some cases were included in more than one category. The assumption of normal distribution for numerical data was tested using the Kolmogorov-Smirnov test, and homogeneity of variances was assessed using Levene's test. Group comparisons were conducted using the Independent Samples t-test or Welch's test. Categorical variables were analyzed using Pearson's chi-square, Fisher's exact, or Fisher-Freeman-Halton tests. In the epilepsy group, the rate of having a normal TMJ structure was found to be 37.6%, whereas it was 54.9% in the control group; the difference was statistically significant. Bilateral TMJ pathologies were observed more frequently than unilateral ones, with a bilateral pathology rate of 40% in the epilepsy group compared to 24.8% in the control group. Bilateral and multiple TMJ pathologies were significantly more common in epilepsy patients than in the control group. While left-sided single and multiple TMJ pathologies showed significant differences across age groups, no such significance was observed on the right side. In both epilepsy and control groups, bilateral or single/multiple TMJ pathologies were statistically more frequent in female participants compared to males. When joint pathologies were evaluated individually, the rate of effusion on the right side was 63.5% in the epilepsy group and 84.0% in the control group, with the latter being significantly higher. However, disc degeneration was observed at a rate of 42.9% in the epilepsy group and 16.0% in the control group, which was statistically significant. Epilepsy patients with motor symptoms exhibited significantly more frequent unilateral or bilateral TMJ pathologies. In conclusion, our findings demonstrate with high specificity that TMJ pathologies are more prevalent in epilepsy patients and can be reliably detected using the 3D T2-SPACE sequence without the need for additional morphological studies or imaging. However, findings such as joint effusion and synovial cysts cannot be directly associated with epilepsy, as they are also commonly observed in asymptomatic individuals.