Ters yüz öğrenme modelinin hemşirelerin kanıta dayalı uygulama yetkinliği üzerindeki etkisi
The effect of the flipped learning model on nurses' evidence-based practice competence
  1. Tez No: 942998
  2. Yazar: DENİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Hemşirelerin klinik karar almada kullanabileceği ve önerilen karar verme stratejisi kanıta dayalı uygulamadır. Hemşirelerin kanıta dayalı uygulama kullanımları yetersizdir ve bunun en önemli sebeplerinden birisi bu konudaki bilgi ve beceri yetersizlikleridir. Çok yönlü ve teknolojik tabanlı bir eğitim modeli olan ters yüz öğrenme ile hemşirelere kanıta dayalı uygulama bilgi, beceri ve kullanım yetkinliği kazandırılabilir. Araştırmada, ters yüz öğrenme modeline dayalı kanıta dayalı uygulama yetkinliği eğitiminin planlanması, planlanan eğitimin uygulanarak hemşirelerin kanıta dayalı uygulama bilgi, beceri ve yetkinliğine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, açıklayıcı ardışık desen kullanılarak karma yöntem araştırma tasarımına göre yürütülmüştür. Nicel boyutta, ön test-son test ölçümleriyle tek gruplu yarı deneysel bir desen kullanılmış; nitel boyutta ise hemşirelerin ters yüz öğrenme modeline dayalı eğitime ilişkin görüşleri bireysel derinlemesine görüşmelerle elde edilmiştir. Araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 19 sorumlu hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Hemşire Bilgi Formu, Kanıta Dayalı Uygulama Bilgi Testi ve Kanıta Dayalı Uygulama Yetkinlik Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada nicel veriler; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, Shapiro-Wilk, Friedman ve Wilcoxon Signed Rank testleri ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermesi durumunda ise bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmış; gruplar arası fark olması durumunda Bonferroni düzeltmeli post-hoc testler kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The recommended decision-making strategy that nurses can use in clinical decision is evidence-based practice. Nurses' use of evidence-based practice is inadequate and one of the main reasons for this is their lack of knowledge and skills. Through flipped learning, which is a versatile and technology-enhanced educational model, nurses can acquire knowledge, skills and competence in the use of evidence-based practice. The aim of the study was to plan evidence-based practice competence training based on the flipped learning model and to determine the effect of the planned training on nurses' evidence-based practice knowledge, skills and competence. The study was conducted using a mixed methods research design with an explanatory sequential design. In the quantitative dimension, a single-group quasi-experimental design with pre-test-post-test measurements was used; in the qualitative dimension, nurses' opinions about the flipped learning model were obtained through individual in-depth interviews. The study was conducted with 19 nurse managers working in a teaching and research hospital. Data were collected using a Nursing Information Form, an Evidence Based Practice Knowledge Test and an Evidence-based Practice Competence Questionnaire. Quantitative data in the study were frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values were analysed using Shapiro-Wilk, Friedman and Wilcoxon signed rank tests. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in the case of normal distribution of data, and Bonferroni-corrected post hoc tests were used in the case of differences between groups. Content analysis was preferred for the analysis of qualitative data.