Serebral palsili bireylerde müzik terapinin üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of music therapy on upper extremity functions and quality of life in individuals with cerebral palsy
  1. Tez No: 942999
  2. Yazar: SENA ÇARIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER, PROF. DR. ŞÜKRÜ TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmamız Serebral Palsili (SP) bireylerde müzik terapinin üst ekstremite becerileri, spastisite, selektif motor kontrol, duyusal fonksiyonlar ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak amacıyla randomize kontrollü olarak planlandı. Katılımcılar müzik terapi grubu (MT) (n=14) ve kontrol grubu (KG) (n=14) olmak üzere randomize olarak ikiye ayrıldı. Kontrol grubuna kaba motor fonksiyonlara yönelik fizyoterapi ve üst ekstremite fonksiyonlarına yönelik fizyoterapi; Müzik terapi grubuna kaba motor fonksiyonlara yönelik fizyoterapi ve üst ekstremite fonksiyonlarına yönelik Nörokreatif Müzik Terapi (NKMT) yaklaşımı 8 hafta boyunca haftada 2 seans uygulandı. Spastisite Modifiye Ashworth Skalası (MAS), üst ekstremite becerileri Çocukların El Kullanım Deneyimi Anketi (CHEQ) ve Abilhand Kids ile, üst ekstremite kaslarının selektif kontrolü Üst Ekstremite Selektif Kontrol Skalası (SCUES) ile, duyusal fonksiyonlar Semmes Weinstein Monofilament Testi (SWMT) ve İki Nokta Diskriminasyon Testi (TPDT) ile, yaşam kalitesi Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği SP Modülü 3.0 (PedsQL) ile değerlendirildi. Tedavi sonrası MT grubunda, baş parmak adduktörleri, el bileği fleksörleri ve total spastisitede KG'ye göre daha fazla azalma görüldü (p0.05), iki grup arasında fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Our study was planned as a randomized controlled trial to investigate the effects of music therapy on upper extremity skills, spasticity, selective motor control, sensory functions and quality of life in individuals with cerebral palsy (CP). Participants were randomly divided into two groups: the music therapy group (MT) (n=14) and the control group (CG) (n=14). Classical physiotherapy for gross motor functions and classical physiotherapy for upper extremity functions were applied to the CG group; classical physiotherapy for gross motor functions and Neurocreative Music Therapy (NCMT) approach for upper extremity functions were applied to the MT group twice a week for 8 weeks. Spasticity was assessed with the Modified Ashworth Scale (MAS), upper extremity skills with the Children's Hand-use Experience Questionnaire (CHEQ) and Abilhand Kids, selective control of upper extremity muscles with the Selective Control of the Upper Extremity Scale (SCUES), sensory functions with the Semmes Weinstein Monofilament Test (SWMT) and Two-Point Discrimination Test (TPDT), and quality of life with the Pediatric Quality of Life Inventory CP Module 3.0 (PedsQL). After treatment, a more significant decrease was observed in thumb adductors, wrist flexors and total spasticity in the MT group compared to the control group (p0.05), there was no difference in the improvement in the CG compared to MT (p>0.05).