Figür resminde klasik-kıtsch zıtlığının plastik ifadeleri
Plastic expressions of classical-kitsch contrast in figurative painting
  1. Tez No: 943008
  2. Yazar: ZEYNEP EZGİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAVVA DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin amacı, kitsch imaj ve biçim unsurlarını, klasik sanatın imaj ve biçim unsurlarıyla birleştiren eserleri ve ortaya çıkan melez görüntüleri hem sanat tarihinde hem de eser üretme aşamasında araştırmaktır. Postmodernizm, 20. yy.'ın ikinci yarısından itibaren batı sanatında belirgin biçimde konuşulmaya başlanmış, sanatta sıklıkla ve süreklilikle yansımalarını bulmuştur. Yüksek sanat-düşük sanat ayrışması postmodern süreç ile başka yöne evrilmiş, kitsche olumlu yaklaşan düşünür ve sanatçıları ortaya çıkarmıştır. 80'li yıllardan itibaren batıda pentürün ivme kazanması ve popülerleşmesinin sanat otoritelerince onaylanması sonucu kitsch, resim sanatında kendine önemli bir yer bulmuştur. 20. yy.'ın ortalarından itibaren kitsch eserler üreten sanatçılar, klasik resim sanatı formlarını hem teknik, hem imaj seçimlerinde kullanmış; mitoloji ve din gibi klasik sanatta sıklıkla kullanılagelmiş sanat tarihsel referansları eserlerine dahil etmişlerdir. Tüm bu bilgiler ışığında klasik resim-kitsch resim ikilikleri eser üretme aşamasında bir arada kullanılacak ve bir sergi bütünlüğünde sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of kitsch has often found its reflections in contemporary figurative painting. Contemporary kitsch painting embraces and glorifies many phenomena that modernism insistently opposes. In fact, although kitsch emerged as a concept that defines things that are not art, it gained an original content and meaning in art after modernism. It has become controversial whether it is possible to consciously talk about kitsch art in today's art. A bombardment of image production to meet the artificial aesthetic needs and whims of the broad masses gave birth to the concept of kitsch, and kitsch, which actually exhibits an anti-art and anti-avant-garde attitude, has evolved into an original art form over time by getting rid of its negative meanings. Kitsch art, which finds its most original and successful examples in the field of figurative painting in contemporary art, has become autonomous and legitimizes itself. Contrary to modern painting, classical figurative kitsch painting, which has built a distinctive aesthetic language, has glorified concepts such as quoting, commercialization, using the old and clichés, mass production and quantity. Kitsch art, which frequently uses eclecticism, hybridization, irony, body, personal mythology and art historical references, now appears in contemporary painting as a 'style' rather than a concept. This new meaning that Kitsch has gained in art has become a new formation by getting rid of its original context that emerged with modernism. Thus, the concept of kitsch in contemporary art has become ambiguous and lost its former meaning, and kitsch art has evolved into a 'high art' form and the aesthetic deprivation of kitsch art practices has become impossible to talk about. The connection between the consumer society and kitsch, which emerged with the industrial revolution and modernity, has gradually weakened, and the relationship between kitsch and easy consumption has lost its former legitimacy. In this thesis, the argument whether kitsch preserves its legitimacy in contemporary art will be examined in the context of classical realist figurative kitsch painting.