Milli Mücadele yıllarında cephe gerisinde ulusal bilinç ve karşıtlığı (1919-1923)
National consciousness and opposition behind the front during the years of National Struggle (1919-1923)
- Tez No: 943007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu tez, Millî Mücadele yılları ev cephesini merkeze alarak sıradan insanların gündelik yaşam deneyimlerini ve savaş karşısında geliştirdikleri hayatta kalma stratejilerini incelemektedir. Muhtar, imam, muallim, kadın, çocuk, firari,“hain”gibi çeşitli aktörlerin bu dönemde oynadıkları roller, Ankara Hükümeti'nin topyekûn seferberlik politikası çerçevesinde biçimlendirilerek değerlendirilmektedir. Çalışma, bu insanların seferberlik sürecinde edilgen değil, aksine aktif bir rol oynadıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.“Savaş ve Toplum”perspektifinden hareketle makro ve mikro tarih yöntemlerinin bir arada kullanıldığı bu çalışmada İstiklal Mahkemeleri, sözlü tarih anlatıları ve dilekçeler gibi çeşitli kaynaklara başvurulmuştur. Bu kapsamda, seferberlik anlayışı çerçevesinde sıradan insanların gündelik yaşamdaki pratikleri incelenmiş; aynı tarihsel bağlamda farklılaşan deneyim biçimleri ifade edilmiştir. Sıradan insanların, hayatta kalma mücadelesi içinde av veya avcı konumlarına bürünerek devlet karşısında görünür hale geldikleri savunulmaktadır. Bu doğrultu da tez, savaşın yalnızca“kahraman”ya da“kurban”yaratmadığını aynı zamanda sıradan insanların deneyimini çok katmanlı hale getirdiğini ileri sürmektedir. Ahlakî çelişkiler, korku ve tereddütlerin de karar alma süreçlerini şekillendiren başlıca unsurlardan olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the daily life experiences of ordinary people and the survival strategies they developed in the face of war, focusing on the home front during the National Struggle. The roles played by various actors such as mukhtars, imams, teachers, women, children, deserters and 'traitors' during this period are evaluated by shaping them within the framework of the total mobilisation policy of the Ankara Government. The study aims to demonstrate that these people played an active, rather than passive, role in the mobilisation process. Based on the perspective of 'War and Society', the research, in which macro and micro history methods are used together, is based on various sources such as Independence Tribunals, oral history narratives and petitions. In this context, within the framework understanding of mobilisation, the practices of ordinary people in daily life are analysed and differentiated forms of experience in the same historical context are revealed. It is argued that ordinary people became visible to the state by assuming the positions of prey or predator in the struggle for survival. In this respect, the thesis argues that war not only creates 'heroes' or 'victims' but also makes the experience of ordinary people multi-layered. Moral contradictions, fears and hesitations are among the main factors shaping decision-making processes.