Anadolu coğrafyasında somut olmayan kültürel miras bağlamında Dede Korkut anlatılarının kinetik tipografi ile tasarlanması
Designing Dede Korkut narratives with kinetic typography in the context of intangible cultural heritage in anatolian geography
- Tez No: 943009
- Danışmanlar: DOÇ. ELİF ERGEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Toplum kendine ait kültürel yapısı ile ortaya çıkar. Toplumlar arasındaki var oluşunu sağlar. Kültürel mirasımız somut ve somut olmayan kültürel miras olarak ikiye ayrılır. Somut olmayan kültürel miras sözlü olarak nesilden nesile aktarılmış, gelenek, görenek, el sanatları, toplumsal uygulamalar, eserler gibi kavramları içine almaktadır. Bu çalışmada, kültürel miras unsurlarından biri olan Dede Korkut anlatılarından“Dirse Han Oğlu Boğaç Han”başlıklı hikâye ele alınarak kinetik tipografi ile anlatımı sağlanacaktır. Zaman içinde kendini ifade edişiyle değiştiren kinetik tipografi, metinlere duygusal bir içerik kazandırmasıyla da bambaşka bir açı kazanmıştır. İnsanların duygu ve düşüncelerini elektronik ortama yansıtan, gerek ses tonu, gerek renk yelpazesiyle dikkat çeken ve ilgi uyandıran bir nitelik hâline dönüşmüştür. Bu tez çalışmasında kültür, kültürel miras, Dede Korkut anlatılarına vurgu yapılarak kinetik tipografi konusu ele alınmıştır. Elde edilen verilerden hareketle Dede Korkut içerisindeki anlatılarda yer alan kadın erkek tipleri ve nasıl bir alanda olduklarının, yaşayış şekillerinin incelenmesi görüşmeler sonucundaki çıktılar ile ortaya konmuştur. Bu araştırma ve uygulama çalışması dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; kültür ve kültürel miras, dünyada kültürel miras, Unesco Dünya Mirası Listeleri, savaşlarda kültürel miras konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde; Anadolu coğrafyasında somut olmayan kültürel miras listesi ile ilgili araştırmalar üzerine kurulmuştur. Bu bölümde Dede Korkut anlatıları ile ilgili görüşmelerden hazırlanan kinetik tipografi uygulama çalışması için görsellerin nasıl olacağı belirlenmiştir. Üçüncü bölümde; dünyada kültürel mirasla ilgili tanıtım nasıl olmalı, sorusuna cevap aranmıştır. Kinetik tipografinin gelişimi ve kullanım alanları, uygulama aşamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise; kinetik tipografi ile yapılacak olan hikâyenin anlatımı, görsellerin tasarımı, görsellerin After Effects programına aktarılarak kinetik tipografi sahneleri oluşturulmuştur. Hedef kitle ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Uygulama çalışmasından elde edilen bulgular ışığında yeni alan önerileri oluşturulmasının desteklenmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Society emerges with its own cultural structure. This ensures its coexistence among societies. Our cultural heritage is divided into two as Tangible and Intangible Cultural Heritage. Intangible Cultural Heritage includes concepts such as traditions, customs, handicrafts, social practices and artifacts that have been passed down orally from generation to generation. This study aims to examine a story from the Dede Korkut Narratives, which is one of the elements of cultural heritage, and to provide a narrative with kinetic typography. Kinetic typography, which changes itself with the way it expresses over time, has gained a completely different angle by adding an emotional content to texts. It has become a characteristic that reflects people's feelings and thoughts on electronic media, attracts attention and arouses interest with its tone of voice and burst of colors. This thesis discusses the subject of kinetic typography with an emphasis on culture, cultural heritage and Dede Korkut Narratives. Based on the data obtained, the types of men and women in the narratives in Dede Korkut, the area they lived on and the way they live were analyzed with the outputs of the interviews. This research and implementation study consists of four parts: The first part covers culture and cultural heritage, cultural heritage in the world, Unesco World Heritage Lists, cultural heritage in wars. The second part is based on research on the list of intangible cultural heritage in Anatolia. The visuals for the kinetic typography application study prepared from the interviews about Dede Korkut Narratives were determined in this section. The third part seeks to answer the question: How should the promotion of cultural heritage in the world be? Information is provided on the Development and Usage Areas of Kinetic Typography and Application Stages. In the fourth part; the story to be told with kinetic typography, the design of the visuals, the kinetic typography scenes were created by transferring the visuals to the After Effects program. The findings obtained as a result of semi-structured interviews with the target audience were evaluated. In the light of the findings obtained from the application study, it is to support the creation of new field suggestions.