Döviz kuru, ihracat ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Afganistan örneği
The relationship between exchange rate, export and economic growth in Afghanistan
  1. Tez No: 943046
  2. Yazar: ABDUL HAMİD RASTAMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Döviz kuru, ihracat ve kamu harcamaları, ülkelerin ekonomik büyümesi üzerinde önemli etkiler yaratan temel makroekonomik değişkenlerdir. Bu araştırma, Afganistan ekonomisinin özel koşulları göz önünde bulundurularak, döviz kuru, ihracat, kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki kısa ve uzun vadeli ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, 1980-2021 yılları arasındaki veriler kullanılarak ekonometrik yöntemlerle analizler yapılmıştır. Araştırma için kullanılan yöntemler arasında ADF ve PP birim kök testleri, VAR modeli, Johansen eşbütünleşme testi, VECM ve FMOLS modelleri ile Granger nedensellik testi yer almaktadır. Sonuçlar, döviz kuru, ihracat ve kamu harcamasının kısa vadede ekonomik büyüme üzerinde negatif ve anlamlı etkilerini ortaya koymaktadır. Uzun vadede ise, döviz kurunun ekonomik büyüme üzerinde negatif, ihracatın ise pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kamu harcamalarının uzun vadede ekonomik büyümeyi teşvik edici bir rol oynadığı görülmüştür. Bu bulgular, politikaların ihracatı teşvik etmeye, döviz kuru dalgalanmalarını kontrol altına almaya ve kamu harcamalarının verimli alanlarda yönlendirilmesine odaklanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate, exports, and government expenditures are fundamental macroeconomic variables that have significant impacts on a country's economic growth. This study aims to examine the short- and long-term relationships between exchange rate, exports, government expenditures, and economic growth, taking into account the specific conditions of the Afghan economy. Using annual data from the period 1980 to 2021, the analysis was conducted through various econometric methods. The methods employed in the study include ADF and PP unit root tests, VAR model, Johansen cointegration test, VECM and FMOLS models, as well as the Granger causality test. The results indicate that in the short term, exchange rate, exports, and government expenditures have negative and significant effects on economic growth. In the long run, however, the exchange rate has a negative impact on economic growth, while exports show a positive and significant effect. Additionally, government expenditures play a supportive role in promoting economic growth in the long run. These findings suggest that economic policies should focus on promoting exports, stabilizing exchange rate fluctuations, and directing government spending toward more productive and efficient sectors.