Portföy yatırımlarının borsaya etkisi: Mısır Menkul Kıymetler Borsası örneği
The impact of portfolio investments on the stock market: The case of the Egyptian Stock Exchange
- Tez No: 943047
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN KÜÇÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Mısır Menkul Kıymetler Borsası'nda piyasa değerinin belirleyicilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, 1998-2023 yılları arasındaki zaman serisi verileri kullanılarak portföy yatırımları, enflasyon oranı ve reel faiz oranının piyasa değeri üzerindeki etkileri ARDL modeli ile analiz edilmiştir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır: kuramsal çerçeve, metodoloji ve ampirik bulgular. Analiz sonuçları, portföy yatırımlarının piyasa değeri üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu; enflasyon ve reel faiz oranlarının da piyasa değerini negatif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Bu durum, sıcak para hareketlerinin gelişmekte olan piyasalarda dalgalanmalara yol açtığını ve yatırımcı güvenini zayıflattığını göstermektedir. Sonuç olarak, Mısır Borsası'nın piyasa değerinin ekonomik göstergelerden doğrudan etkilendiği ve finansal istikrar için etkin ekonomik politikalara ihtiyaç duyulduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the determinants of market value in the Egyptian Stock Exchange. Using time series data from 1998 to 2023, the effects of portfolio investments, inflation rate, and real interest rate on market value were analyzed through the ARDL model. The thesis consists of three main sections: theoretical framework, methodology, and empirical findings. The analysis results revealed that portfolio investments have a negative effect on market value, while inflation and real interest rates also negatively influence it. This indicates that hot money flows lead to volatility in emerging markets and weaken investor confidence. In conclusion, the study emphasizes that the market value of the Egyptian Stock Exchange is directly affected by economic indicators and highlights the need for effective economic policies to ensure financial stability.