Eğri eksenli mikro kiriş ve kemer sistemlerin analizi
Analysis of curve axis micro beam and arch systems
- Tez No: 943104
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnşaat Mühendisliğinde mekanik bilim dalında birçok çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalardan esinlenilerek Eğri Eksenli Mikro Kiriş ve Kemer Sistemlerin analizi tezi ortaya çıkarılmıştır. Bu tez kapsamında öncelikli olarak kemerin tanımı ve kemer yapıların tarihçesi üzerinde durulmuştur. İkinci olarak kabuklar üzerine vurgu yapılmıştır. Kemerler ve kabuklardan bahsedildikten sonra kavisli kirişlerin özellikleri ve matematiksel ifadeleri anlatılmıştır. Son olarak da elastiste teorisinin özellikleri ve matematiksel ifadeleri ile nano ölçekli halkaların düzlem içi titreşimleri özellikleri vurgulanarak matematiksel denklemlerle açıklanmasına çalışılmıştır. Yukarıdaki anlatılanlardan faydalanılarak eğri eksenli mikro kiriş ve kemer sistemlerin analizi bilgisayar programları aracılığıyla sayısal uygulamalar yapılarak mekanik bilim dalına katkı sağlaması düşünülerek çalışma yapılmıştır. Bu sayısal uygulamalar şekilsel ve tablolar şeklinde de gösterilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been carried out in the field of mechanical science in Civil Engineering. Inspired by these studies, the thesis of analysis of Curved Microbeam and Arch Systems was revealed. Within the scope of this thesis, primarily the definition of the arch and the history of arch structures are emphasized. Secondly, emphasis was placed on shells. After mentioning arches and shells, the properties and mathematical expressions of curved beams are explained. Finally, the properties and mathematical expressions of the theory in elasticity and the in-plane vibrations of nanoscale rings are emphasized and explained with mathematical equations. By making use of the above explanations, the analysis of curved axis micro beams and arch systems has been carried out with the aim of contributing to the branch of mechanics by making numerical applications through computer programs. These numerical applications have been tried to be shown in the form of figures and tables.