Ortaöğretim öğrencilerinin spora yönelik tutumları ile spora katılımları arasındaki ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship between secondary school students' attitudes towards sports and their sport participation
  1. Tez No: 943118
  2. Yazar: ÜLKÜ ERGEN BEBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Spora yönelik tutum, bireylerin sporla ilgili düşünceleri, inançları, değerleri ve duygusal tepkileri anlamına gelmektedir. Spora yönelik tutum, kişinin sporu ne kadar olumlu veya olumsuz bir şekilde algıladığını, sporla ilgili faaliyetlere ne kadar istekli ve motive olduğunu yansıtmaktadır. Bu çalışmada, ortaöğretim öğrencilerinin spora yönelik tutumları ile spora katılımları arasındaki ilişkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya 435'i erkek ve 377'si kız, toplam 812 ortaöğretim öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Şentürk (2014) tarafından geliştirilen 25 soruluk spora yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın analizi için SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü ANOVA tercih edilmiştir. Bulgulara spora yönelik tutumları yüksek bulunmuştur. Ayrıca cinsiyet değişkeni açısından spora yönelik tutumda anlamlı farklılık belirlenmemiştir. Alanyazında bulgularımıza paralel ve farklı bulgulara sahip çalımalar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların spora yönelik üç alt boyutun tamamında cinsiyet açısından anlamlı farklılık belirlenmemiştir. Gelecek çalışmalarda, farklı örneklem grupları ile spora yönelik tutumun incelenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Attitude towards sports means individuals' thoughts, beliefs, values and emotional reactions regarding sports. Attitude towards sports reflects how positively or negatively a person perceives sports and how willing and motivated he/she is for sports-related activities. This study aimed to examine the relationship between secondary school students' attitudes towards sports and their participation in sports in terms of various variables. Descriptive survey method was used for this study. A total of 812 secondary school students, 435 boys and 377 girls, participated in the study. Attitude towards sports scale which includes 25 items and developed by Şentürk (2014) was utilized. In statistical analysis, SPSS 27.0 package programme was used. One way ANOVA was utilized as statistical analyze method. Results showed that participants' attitudes towards sports was high. Additionally, there was no significant difference on attitudes towards sports in terms of gender variable. Studies with parallel and different findings to our findings have been identified in the literature. As a result, there were no significant effects on three sub-domains of attitude towards sports in terms of gender variable. In future studies, it is recommended to examine attitude towards sports with different sample groups.