Ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin ve ebeveynlerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının incelenmesi (Şanlıurfa-Halfeti örneği)
Examination of the attitudes of secondary school students and their parents towards physical education and sports lesson (Şanliurfa-Halfeti case)
- Tez No: 564707
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma ortaokulda öğrenim gören öğrenci ve ebeveynlerinin beden eğitimi dersleri ve spora ilişkin tutumlarını incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma evrenini 2018–2019 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa/Halfeti ilçesinde MEB'e bağlı ortaokulda öğrenim gören 5, 6, 7, 8. sınıf öğrencileri ve ebeveynleri oluşturdu. Araştırma örneklemi ise, Gülaçan, Kurugöl, Salmanlı ve Yukarıgöklü Mahallelerinde bulunan ortaokullardaki 2004-2009 yılları arasında doğan rastgele yöntemle seçilen 169'u kız 117'si erkek 286 öğrenci ile 117'si anne, 83'ü baba toplam 200 ebeveynin gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi İstatistiksel analiz de SPSS 22 paket programı kullanıldı. Öğrenci ve ebeveyn tutum ölçeklerinin alt boyutlarının güvenirlik analizleri yapıldı ve verilerin dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile analiz edildi. Parametrik koşulların sağlamadığı görüldü. Mann-Whitney U testi; üçlü gruplar ve daha fazlası için Kruskal Wallis H testi; çoklu karşılaştırmalar da ise Dunn's testi ve alt boyutlar arasındaki ilişkinin incelenmesi için Spearman testi kullanıldı. Araştırmada ebeveynlerin cinsiyeti ve yaşları ile beden eğitimi dersine katılımına yönelik tutum puanları arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes of secondary school students and their parents towards physical education classes and sports. The research population consisted of the 5th, 6th, 7th and 8th grade students, who were studying in the secondary school of the Ministry of National Education in Halfeti/Şanlıurfa in 2018-2019 academic year, and their parents. The sampling of the study was comprised of 286 students (169 female, 117 male), who were born between 2004-2009 and were randomly selected from secondary schools in Gülaçan, Kurugöl, Salmanlı and Yukarıgöklü Neighborhoods, and 200 parents (117 mothers, 83 fathers) with voluntary participation. SPSS 22 package program was used for statistical analysis. The reliability of the sub-dimensions of the student and parental attitude scales was analyzed and the distribution of the data was analyzed using the Kolmogorov-Smirnov test. It was seen that parametric conditions were not provided. Apart from the Mann-Whitney U test, the Kruskal-Wallis H test was used for triple groups and more, Dunn's test for multiple comparisons and Spearman's test for investigating the relationship between the sub-dimensions. In the study, no significant difference was found between the gender and ages of the parents and the attitude scores towards participation in the physical education lesson (p>0.05).