İnme hastalarında ayak bileği hareketle mobilizasyon uygulamasının ve Mulligan talokrural bantlamasının yürüyüş ve denge üzerine anlık etkisi
The immediate effect of ankle movement with mobilization and Mulligan talocrural taping on gait and balance in stroke patients
- Tez No: 943134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL OKUR, DOÇ. DR. FATIMA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ABHM tekniği ve talus stabilizasyon bantlama kombinasyonunun, inme hastalarında yürüyüşün spatiotemporal parametreleri ve denge üzerine anlık etkisini incelemektir. Materyal Method: Kronik inmeli 56 hasta, Çalışma Grubu ve Sham Grubu olarak 1:1 oranıyla randomize edildi. Çalışma Grubundaki katılımcılara Mulligan'ın talokrural eklem ABHM uygulaması ve talus stabilizasyon bantlaması yapıldı. Sham Grubuna ise Mulligan'ın talokrural eklem ABHM tekniği, gerekli kayma kuvveti uygulanmadan ve talus stabilizasyon bantlaması, gerekli gerilim olmadan yapıldı. Yürüyüşü ve dengeyi değerlendirmek için Zebris pedobarografi cihazı kullanıldı. Tüm ölçümler müdahaleden önce ve hemen sonra yapıldı. Bulgular: Grupların uygulama öncesi ve sonrası spatiotemporal yürüyüş parametrelerinden adım uzunluğu, çift adım uzunluğu, adım genişliği, sallanma ve duruş fazı yüzdeleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Grupların uygulama öncesi ve sonrası denge parametrelerinden ağırlık merkezi yer değiştirme miktarı ve hızı arasında da anlamlı fark olmadığı belirlendi. Sonuç: ABHM uygulaması ve bantlama uygulamasının inme hastalarının yürüyüş ve dengeleri üzerine anlık etkisinin olmadığı belirlendi. Bunun nedeninin nörolojik etkilenimi olan bu popülasyonda elde edilen kazanımların yürüme ve denge eğitim süreçlerine dahil edilmemesi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effects of the combination of Mulligan's ankle movement with mobilization (MWM) technique and talus stabilization taping on the spatiotemporal parameters of gait and balance in stroke patients. Materials and Method: A total of 56 chronic stroke patients were randomly assigned to the Study Group and the Sham Group, in a 1:1 randomization ratio. Participants in the Study Group underwent Mulligan's talocrural joint MWM technique and talar stabilization taping. In contrast, the Sham Group received the Mulligan talocrural joint MWM technique without applying the required shear force and talar stabilization taping without the necessary tension for stabilization. Gait and balance were assessed using the Zebris pedobarographic device. All measurements were performed before and immediately after the intervention Results: No significant differences were found between the groups in step length, stride length, step width, percentages of swing and stance phase before and after the intervention. Similarly, there were no significant differences between the groups in the pathway and velocity of center-of-pressure before and after the intervention. Conclusion: Mulligan MWM and taping interventions had no immediate effects on gait and balance in patients with stroke. This lack of an effect is thought to be due to the failure to incorporate the gains obtained in this neurologically affected population into gait and balance training processes.