Örtüaltında topraksız tarım koşullarında yetiştirilen salatada silisyum uygulamalarının farklı stres koşullarına karşı etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of silicon applications against different stress conditions in salad grown in soilless growing conditions
  1. Tez No: 943160
  2. Yazar: UMUT YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÖZTOKAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışması, 2025 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Uygulama Alanı'nda, örtüaltı topraksız tarım koşullarında yetiştirilen Lactuca sativa L. var. crispa (Maritima cv) üzerine silisyum (Si) uygulamalarının tuz stresine karşı etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, 6 dS/m düzeyinde NaCl oluşturulmuş ve yapraktan 10 mM potasyum silikat uygulanmıştır. Çalışmada salata fideleri iki ana gruba ayrılmış olup birinci gruba NaCl ilavesi yapılmış, ikinci gruba ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Bu iki grup kendi arasında tekrar iki gruba ayrılmış olup birinci gruba silisyum uygulanmış ikinci gruba ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırma tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuş, bitki boyu, yaprak sayısı, kök uzunluğu, suda çözünür kuru madde (SÇKM), SPAD değeri, pH, Hue°, Chroma gibi morfolojik ve kalite parametreleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, yalnızca silisyum uygulanan grupta bitki boyu 24,98 cm'ye ulaşırken, sadece tuz uygulanan grupta bu değer 17,71 cm olarak ölçülmüştür. Tuz ve silisyum birlikte uygulandığında bitki boyu 21,16 cm olmuş, kontrol grubunda ise 23,17 cm olarak kaydedilmiştir. Yaprak sayısı, silisyum uygulanan grupta 28,33 adet/bitki ile en yüksek değeri göstermiştir. Sonuçlar, silisyum uygulamasının tuz stresine karşı bitki gelişimini olumlu yönde etkilediğini ve özellikle verim artışına katkı sağladığını ortaya koymuştur. Bu doğrultuda silisyum, topraksız tarımda tuz stresine karşı etkili bir destekleyici ajan olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted in 2025 at the Dardanos Experimental Area of Çanakkale Onsekiz Mart University under soilless greenhouse cultivation conditions, with the aim of determining the effects of silicon (Si) applications on salt stress in Lactuca sativa L. var. crispa (Maritima cv). In the study, salt stress was induced using 6 dS/m NaCl, and 10 mM potassium silicate was applied foliarly. Lettuce seedlings were divided into two main groups: NaCl was applied to the first group, while no treatment was applied to the second group. Each of these groups was further divided into two subgroups. In each main group, one subgroup received silicon application, while the other remained untreated. Thus, four treatment groups were established: control, NaCl only, silicon only, and NaCl + silicon. The experiment was arranged in a randomized block design with split plots and three replications. Morphological and quality parameters such as plant height, number of leaves, root length, soluble solid content (SSC), SPAD value, pH, Hue°, and Chroma were evaluated. According to the findings, plant height reached 24.98 cm in the group treated only with silicon, while it decreased to 17.71 cm in the group treated only with NaCl. In the group treated with both salt and silicon, plant height was 21.16 cm, whereas it was 23.17 cm in the control group. The number of leaves was highest in the silicon-treated group, with 28.33 leaves per plant. The results demonstrated that silicon application positively influenced plant growth under salt stress and contributed significantly to yield improvement. Therefore, silicon can be considered an effective supportive agent against salt stress in soilless cultivation systems.