Wıllıam James'in Hegel eleştirileri
William James's critiques of Hegel
  1. Tez No: 943159
  2. Yazar: ZELİHA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmayı tercih etmemizin amacı, William James'in Hegel felsefesine yönelik eleştirilerini ele alarak, Hegel ve James arasındaki felsefi diyaloğun daha iyi anlaşılmasını sağlamak, felsefi düşüncede yeni perspektiflerin geliştirilmesine katkıda bulunmak ve Hegel'in idealist yaklaşımı ile James'in pragmatist düşüncesi arasındaki temel farklılıkları ortaya koymaktır. Çalışmanın temel kaynağını, William James'in İnanma İradesi adlı eserinde yer alan“Bazı Hegelcilikler”başlıklı bölüm oluşturmaktadır; söz konusu bölümde, James'in Hegel'in diyalektik yöntemine ve idealizm anlayışına yönelttiği eleştiriler analiz edilmiştir. James'in Hegel'e yönelik eleştirileri, Hegel'in temel kavramları ışığında incelenmiş ve James'in kendi felsefi bakış açısıyla karşılaştırılmıştır. Hegel'in soyut ve bütüncül sistemi, James tarafından eleştirilmiş ve bireyin özgürlüğünün bu tür bir sistematik yapıda sınırlanmış olduğu öne sürülmüştür. James, hakikatin mutlak bir sistem içinde değil, bireysel deneyimler ve değişen koşullar içerisinde anlaşılması gerektiğini savunmaktadır. James'in pragmatist felsefesi, Hegel'in mutlak idealizmine bir alternatif sunmakta ve felsefenin soyut kavramlardan ziyade insan deneyimleri ve pratik sonuçlar üzerine inşa edilmesi gerektiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine William James' criticisms of Hegelian philosophy, thereby fostering a better understanding of the philosophical dialogue between Hegel and James, contributing to the development of new perspectives in philosophical thought, and highlighting the fundamental differences between Hegel's idealist approach and James' pragmatist perspective. The primary source of this study is the section titled“Some Hegelisms”in William James' The Will to Believe, in which James analyzes and critiques Hegel's dialectical method and idealist understanding. James' criticisms of Hegel are examined in light of Hegel's key concepts and compared with James' own philosophical perspective. Hegel's abstract and holistic system is criticized by James, who argues that such a systematic structure restricts individual freedom. James asserts that truth should not be understood within an absolute system but rather through individual experiences and changing circumstances. His pragmatist philosophy presents an alternative to Hegel's absolute idealism, suggesting that philosophy should be built not on abstract concepts but on human experiences and practical outcomes.