İslami finansın sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerine etkisi: Türkiye örneği
The impact of Islamic finance on sustainable development goals: The case of Türkiye
  1. Tez No: 943175
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMEDDİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonometri, Ekonomi, Religion, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kavramsal çerçevesi 1970' lere dayanan sürdürülebilirlik anlayışı, bu alanda çalışmalar başlatan uluslararası girişimlerle, dünya genelinde farkındalık kazanmaya başlamıştır. Gün geçtikçe daha büyük kitlelere ulaşan bu anlayışla, İslami finans ilkeleri bir araya getirilerek, daha adil, uzun vadeli ve ekolojik hedeflere uygun, ekonomik büyümeyi destekleyen bir finansal model oluşturma potansiyeline sahiptir. Dünyada kabul görmüş modern ekonomik sistemlere göre karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olan ve mevcut durumu düzeltmesi beklenen İslami finansın, detaylı teorik ve nicel incelemeleri yapılarak bu alandaki gelişim ihtiyacı olan konulara farkındalık yaratılabilir. Zira, sürdürülebilir kalkınmanın bireysel, sosyal, çevresel ve ekonomik çıkarları dengeleyen İslami kuralların takip edilmesiyle sağlanabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, yaşamın hem maddi hem de manevi çıkarları arasında itidal unsurları ile sürdürülebilir kalkınma sürecinin, İslami ilkelere tam olarak bağlı kalması güçlü bir şekilde önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The understanding of sustainability, whose conceptual framework dates back to the 1970s, has started to gain awareness worldwide with international initiatives that have started to work in this field. By combining this understanding, which is reaching larger masses day by day, with the principles of Islamic finance, it has the potential to create a financial model that supports economic growth in accordance with fairer, long-term and ecological goals. Detailed theoretical and quantitative analyses of Islamic finance, which has a comparative advantage over modern economic systems accepted in the world and is expected to improve the current situation, can be conducted to raise awareness of the issues in need of development in this field. It is believed that sustainable development can be achieved by following Islamic rules that balance individual, social, environmental and economic interests. In this context, it is strongly suggested that the process of sustainable development, with its elements of moderation between both the material and spiritual interests of life, should fully adhere to Islamic principles.