Hematolojik maligniteli hastalarda febril nötropenide karbapenem tedavi süresinin maliyet etkililik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the cost-effectiveness of carbapenem treatment duration in febrile neutropenia among patients with hematological malignancies
- Tez No: 943270
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEN YEĞENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Ekonomi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Economics, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği ve Mevzuatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eczacılık Mevzuatı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hematolojik maligniteli hastalarda ciddi bir komplikasyon olan febril nötropeni tedavisinde kullanılacak antibiyotiklerin, tedavi süresine ilişkin bilgiler, uluslarası tedavi kılavuzlarında, açık olarak yer almamaktadır. Öte yandan, literatürde, farklı tedavi sürelerinin maliyet etkililiği üzerine herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, hematolojik maligniteli hastalarda febril nötropeniye yönelik kısa ve uzun süreli antibiyotik tedavisinin maliyet etkiliğinin değerlendirilmesi amaçlamıştır. Bu çalışma, retrospektif kohort çalışması olarak planlanmış ve 01.01.2018 ile 31.12.2022 tarihleri arasındaki hastaneye yatış yapan, karbapenem grubu antibiyotikler ile tedavi edilen, febril nötropenisi olan hematolojik maligniteli hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Tedavi süresi; kısa süreli tedavi ve uzun süreli tedavi olarak iki gruba ayrılmıştır. Kısa süreli tedavi, 7 gün veya daha kısa süren tedavi olarak; uzun süreli tedavi ise 7 günden uzun süren tedavi olarak tanımlanmıştır. Doğrudan tıbbi maliyetler, ödeyici perspektifinden dahil edilmiştir. Kısa süreli tedavi yaklaşımının maliyet-etkililiğini hesaplamak amacıyla, hastanede yatış süresi ve ilaç maliyetleri üzerinden üç farklı senaryo ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Toplamda 93'ü kısa süreli tedavi, 58'i ise uzun süreli tedavi grubunda yer alan, 151 hasta araştırma kapsamına alnmıştır. Her iki grup da istatistiksel açıdan, benzer demografik, tanısal ve klinik özellikler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the treatment of febrile neutropenia, when a serious complication in patients with hematological malignancies exists, international guidelines do not clearly define the duration of antibiotic therapy. Moreover, there are no studies in the literature evaluating the cost-effectiveness of different treatment durations. This thesis aimed to evaluate the cost-effectiveness of short- and long-term antibiotic treatment for febrile neutropenia in patients with hematological malignancies. The study was conducted as a retrospective cohort study and included hospitalized patients with hematological malignancies and treated with carbapenems between 1.01.2018, and 31.12.2022. Treatment duration was categorized into two groups. Short-term treatment was defined as treatment lasting 7 days or less, and long-term treatment was defined as treatment longer than 7 days. Direct medical costs were assessed from the payer's perspective. To evaluate the cost impact of the short-term treatment approach, comparisons were made using three different scenarios based on hospital stay duration and drug costs. A total of 151 patients were included in the study, with 93 in the short-term treatment group and 58 in the long-term treatment group. Both groups showed statistically similar demographic, diagnostic, and clinical characteristics.