Yüzme stilleri ve mesafeler arası kalp atım hızı değişkenliğinin karşılaştırılması
Comparison of swimming styles and heart rate variability between distances
  1. Tez No: 943269
  2. Yazar: MEHMET İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ARABACI, DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit yüzücülerde farklı yüzme stilleri ve mesafeler arasındaki kalp atım hızı değişkenliğini (KAHD) incelemek ve yüzme öncesi, sırası ve sonrasındaki KAHD farklılıklarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya 14-18 yaş arasında ulusal ve uluslararası seviyede aktif olarak yarışan 23 elit yüzücü gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar rastgele çaprazlama tasarımı ile çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Katılımcılar, dört farklı yüzme stilinde üç farklı mesafeyi maksimum hızda tamamlamış ve her bir yüzme seansı sonrasında KAHD parametreleri analiz edilmiştir. Stil ve mesafe bazlı bulgular üzerinde zaman alan ve frekans alanı parametreleri incelenmiş ve bu parametrelerin KAHD üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde stil ve zaman etkileşimi çok yönlü olarak ele alınmış ve parametrik testlerle değerlendirme yapılmıştır. Bulgular, kalp atım hızı (KAH) ve kalp atım aralığı (RR) parametrelerinin stil ve mesafe bazlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate heart rate variability (HRV) between different swimming styles and distances in elite swimmers and to compare HRV differences before, during, and after swimming. Twenty-three elite swimmers between the ages of 14-18 years who actively compete at national and international levels participated in the study. Participants were evaluated in a randomized crossover design. Participants completed three different distances at maximum speed in four different swimming styles and their HRV parameters were analyzed after each swimming session. Time domain and frequency domain parameters were analyzed on style and distance based findings and the effects of these parameters on HRV were evaluated. In the statistical data analysis, the interaction of style and time was considered multidimensional and evaluated with parametric tests. The findings revealed that heart rate (HR) and heart rate range (RR) parameters differed based on style and distance.