Bariatrik cerrahi uygulanan obez hastaların biyokimyasal ve inflamatuar profillerinin değerlendirilmesi
Evaluation of biochemical and inflammatory profiles of obese patients undergoing bariatric surgery
- Tez No: 943287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZYALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Obezite artık Türkiye'de ve tüm dünyada giderek artan bir morbidite ve mortalite kaynağı haline gelmiştir. Bu nedenle son yıllarda obezite ile mücadeleye dikkat çekmeye çalışılmaktadır. Obezite tedavisi uzun sürelidir ve multidisipliner bir tedavi protokolü gerektirir. Adipokinler, adipoz dokudan sentezlenen, proinflamatuar ve antiinflamatuvar etkiye sahip biyoaktif proteinlerdir. Obezitede, adipoz dokudan salınan yüksek seviyedeki adipokinlerin, oksidatif strese ve inflamasyona neden olduğu belirtilmiştir. Obezite, yağ dokusunda artan makrofajların ve T lenfositlerin etkileşimi ile ilişkilidir. Bu ilişki, adipoz dokudaki proinflamatuvar sitokinlerin aktivitesinin artmasına neden olur. Yapılan son araştırmalar obez bireylerde, TNF-α, IL-6, CRP gibi proinflamatuar sitokinlerin ve akut faz proteinlerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Asprosin, yağ dokusundan salınan ve metabolizma üzerinde önemli etkileri olan bir adipokindir. Asprosin ile obezite arasındaki nedensel ilişki tam olarak anlaşılamamış olsa da asprosinin metabolik yollarda çok önemli rol oynayan yeni bir molekül olduğuna ve obezite için bir biyobelirteç ve hedef molekül olarak kullanılabileceğine dair artan kanıtlar bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında planlanan bu tez çalışmasında bariatrik cerrahinin serum asprosin, C-Reaktif Protein (CRP) ve IL-6 (interlökin-6) değerlerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'ne başvuran obezite cerrahisine karar verilmiş ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 44 hasta dahil edildi. Obezite cerrahisi geçiren bireylerin serum örnekleri pre-op ve post-op 1, 3. ve 6. aylarda alınarak asprosin, CRP ve IL-6 düzeyleri ölçüldü. Obezite cerrahisi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırılarak, cerrahi müdahalenin bu biyobelirteçler üzerindeki etkisi değerlendirildi. Çalışmamız sonucunda obezite cerrahisi geçirmiş bireylerde diğer çalışma sonuçlarıyla uyumlu olarak asprosin, CRP ve IL-6 düzeylerinin operasyon öncesi değerleri yüksek iken operasyon sonrası ağırlık kaybı ile birlikte bu değerlerde azalma tespit ettik. Bu sonuçlar eşliğinde obezite cerrahisi sonrası ağırlık kaybı ile beraber asprosin, CRP, IL-6 düzeylerini birlikte değerlendirmemizin litaratüre katkısının olduğunu düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER:Obezite, Bariatrik Cerrahi, Asprosin, C-Reaktif Protein, İnterlökin-6
Özet (Çeviri)
Obesity has become an increasing source of morbidity and mortality in Turkey and all over the world. For this reason, efforts have been made to draw attention to the fight against obesity in recent years. Obesity treatment is long-term and requires a multidisciplinary treatment protocol. Adipokines are bioactive proteins synthesized from adipose tissue and have proinflammatory and anti-inflammatory effects. In obesity, high levels of adipokines released from adipose tissue have been reported to cause oxidative stress and inflammation. In obesity, the increase in fat mass is associated with the interaction of T lymphocytes and macrophages in adipose tissue. This relationship leads to increased activity of proinflammatory cytokines in adipose tissue. Recent studies show that proinflammatory cytokines such as IL-6, TNF-α, CRP and acute phase proteins are high in obese individuals. Asprosin is an adipokine released from adipose tissue and has important effects on metabolism. Although the causal relationship between asprosin and obesity is not fully understood, there is increasing evidence that asprosin is a new molecule that plays a very important role in metabolic pathways and can be used as a biomarker and target molecule for obesity. In the light of all this information, this thesis study was planned to investigate the effects of bariatric surgery on serum Asprosin, C-Reactive Protein (CRP) and IL-6 (interleukin-6) values. The study included 44 patients who applied to the General Surgery Clinic of Malatya Turgut Ozal University Training and Research Hospital, who decided to undergo obesity surgery and agreed to participate in the study. Serum samples of individuals who underwent bariatric surgery were taken pre-operatively and at 1., 3. and 6. months post-operatively and asprosin, CRP and IL-6 levels were measured. The effect of surgical intervention on these biomarkers was evaluated by comparing the values before and after bariatric surgery. As a result of our study, in line with the results of other studies, we found that while the preoperative values of asprosin, CRP and IL-6 levels were high in individuals who had undergone obesity surgery, these values decreased with postoperative weight loss. We believe that evaluating asprosin, CRP, and IL-6 levels together with weight loss after obesity surgery will contribute to the literature in light of these results. KEYWORDS: Obesity, Bariatric Surgery, Asprosin, C-Reactive Protein, Interleukin-6