Bariatrik cerrahi sonrası gastrointestinal hormonların ve iştahın değerlendirilmesi
Evaluation of gastrointestinal hormones and appetite after bariatric surgery
  1. Tez No: 963185
  2. Yazar: MAİDE SENA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada, bariatrik cerrahi uygulanan bireylerde gastrointestinal hormon düzeyleri ve iştah regülasyonu üzerindeki erken dönem etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmaya 30 bariatrik cerrahi hastası ve 30 obez bireyden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Katılımcıların leptin, ghrelin, adiponektin, CCKAR, NPYR, GLP-1, IAPP, TGF-β ve TNF-α düzeyleri preoperatif ve postoperatif dönemde incelenmiştir. Bu parametrelerin yanı sıra vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), yağ oranı, kas kütlesi gibi vücut kompozisyonlarıyla ilişkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the early-term effects of bariatric surgery on gastrointestinal hormone levels and appetite regulation were evaluated. The study included 30 bariatric surgery patients and a control group of 30 obese individuals. The levels of leptin, ghrelin, adiponectin, cholecystokinin A receptor (CCKAR), neuropeptide Y receptor (NPYR), glucagon-like peptide-1 (GLP-1), islet amyloid polypeptide (IAPP), transforming growth factor-beta (TGF-β), and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) were examined in both preoperative and postoperative periods. In addition to these parameters, the relationships between these hormones and body composition indicators such as body weight, body mass index (BMI), fat ratio, and muscle mass were also assessed.