Antalya ili için deprem yönetmeliklerindeki ivme farklarının belirlenmesi
Determination of differences for the accelerations between earthquake codes for Antalya province
  1. Tez No: 943298
  2. Yazar: RANA NUR TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa olmak üzere Antalya ili merkez ilçelerinde seçilen 250 farklı lokasyon için, Türkiye'de yürürlüğe girmiş olan Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik-1975, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik-1998 ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 incelenerek, eşdeğer deprem yükü analizi yöntemi ile deprem ivmeleri karşılaştırılmıştır. Deprem yükü hesaplamalarında gerekli olan yapı periyodu ve yapı ağırlığı gibi parametrelerin elde edilebilmesi amacıyla SAP2000 programı kullanılarak 5 katlı betonarme bir yapı modellenmiştir. Antalya ilinin yıllar içinde değişen depremselliği, yönetmeliklerin çatlamış/çatlamamış kesit yaklaşımı analiz kapsamında değerlendirilmiştir. Aynı zamanda ABYYHY-1975 ve ABYYHY-1998'in bölgesel deprem yaklaşımı ile TBDY-2018'in lokasyona bağlı deprem analizi yaklaşımı incelenmiştir. Çalışma kapsamında; ABYYHY-1975 ve ABYYHY-1998 için Z1, Z2, Z3, Z4 olmak üzere 4 zemin sınıfı, TBDY-2018 için ZA, ZB, ZC, ZD, ZE olmak üzere 5 zemin sınıfı incelenmiştir. Her bir yönetmelik kapsamında, ilgili formülasyon ve kurallar doğrultusunda gerçekleştirilen eşdeğer deprem yükü analizleri sonucunda, ABYYHY-1975 en düşük, ABYYHY-1998 ise en yüksek deprem kuvvetlerini öngörmüştür.
Özet (Çeviri)
For 250 different locations selected in the central districts of Antalya province, including Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa, earthquake accelerations were compared with the equivalent earthquake load analysis method by examining the Turkish Seismic Code-1975, Turkish Seismic Code-1998 and Turkish Seismic Code-2018, which came into force in Turkey. A 5-storey reinforced concrete building was modeled using SAP2000 program in order to obtain parameters such as building period and building weight required in earthquake load calculations. The changing seismicity of Antalya province over the years and the cracked/uncracked section approach of the regulations were evaluated within the scope of the analysis. At the same time, the regional earthquake approach of TSC-1975 and TSC-1998 and the location-dependent earthquake analysis approach of TSC-2018 are examined. Within the scope of the study; 4 soil classes as Z1, Z2, Z3, Z4 for TSC-1975 and TSC-1998 and 5 soil classes as ZA, ZB, ZC, ZD, ZE for TSC-2018 are analyzed. As a result of the equivalent earthquake load analyses performed in accordance with the relevant formulations and rules within the scope of each regulation, TSC-1975 predicted the lowest earthquake forces and TSC-1998 predicted the highest earthquake forces.