Bokeyorda doğal alanında yaşayan halkın sürdürülebilir turizm ve çevre ile ilgili düşünceleri
Thoughts of the people living in Bokeyorda natural area on sustainable tourism and environment
- Tez No: 943334
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT TOKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Savaş tatbikatlarının yapıldığı bölgelerde çevresel sorunların düzeyi çoğu zaman göz ardı edilmiştir. Bokeyorda doğal alanı uzun zamandır savaş tatbikatlarının yapıldığı, aynı zamanda turistik ziyaret potansiyeli olan bir bölgedir. Çalışmanın temel amacı; yerel halkın çevresel endişe ve duyarlılıklarının sürdürülebilir turizm tutumuna etkisini belirlemektir. Araştırmanın sorunsalı nicel bir araştırma modeli geliştirilerek incelenmeye çalışılmıştır. Modelin test edilebilmesi adına gerçekleştirilen alan araştırmasında toplamda 404 kişiye ulaşılmıştır. Araştırma modeli doğrultusunda öne sürülen hipotezlerin test edilmesi için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca demografik değişkenler kullanılarak farklılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre çevresel endişe düzeylerinin sürdürülebilir turizmin alt boyutlarıyla anlamlı ve güçlü bir pozitif ilişki içinde olduğu ortaya çıkmıştır. Çevresel duyarlılık ise sürdürülebilir turizmin sadece çevresel sürdürülebilirlik boyutu üzerinde anlamlı bir etki oluşturduğu görülmüştür. Bu bulgu, çevresel endişe ve duyarlılık algısının artmasıyla birlikte toplumun sürdürülebilir turizm politikalarına yönelik tutum ve davranışlarında olumlu bir gelişim göstereceğine işaret etmektedir. Gelecekteki araştırmalarda daha derinlemesine bulgular elde amacıyla karma ve nitel yöntemler kullanılarak çalışmaların gerçekleştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The level of environmental problems in war training areas has often been underestimated. The Bokeyorda natural area has been the site of war exercises for a long time and is also a potential tourist destination. The main purpose of the study is to determine the effect of environmental concerns and sensitivities of local people on sustainable tourism attitude. The problematic of the study was analyzed by developing a quantitative research model. In order to test the model, a total of 404 people were reached in the field research. Multiple regression analysis was conducted to test the hypotheses put forward in line with the research model. In addition, difference analyses were conducted using demographic variables. According to the results of the analysis, environmental concern levels have a significant and strong positive relationship with the sub-dimensions of sustainable tourism. Environmental sensitivity, on the other hand, was found to have a significant effect only on the environmental sustainability dimension of sustainable tourism. This finding indicates that with the increase in the perception of environmental concern and sensitivity, there will be a positive development in the attitudes and behaviors of the society towards sustainable tourism policies. It is recommended that future studies be conducted using mixed and qualitative methods to obtain more in-depth findings.