Siyer yayıncılığı bağlamında Diyanet İşleri Başkanlığı
The Presidency of Religious Affairs in the context of sirah publishing
  1. Tez No: 943335
  2. Yazar: İDRİS ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hz. Peygamber'in hayatını doğru anlamak, örnek şahsiyetini ve kişiliğini bilmek toplumun inşası bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Dolayısıyla Siyer ilmînin akademik alanda titizlikle incelenmesi bir gerekliliktir. Hz. Peygamber'in hayatını tanıtan ve toplumun Dini algısını şekillendiren Siyer kitaplarının hazırlanması, Dini bilincin inşası açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışma, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Siyer ve Hz. Peygamber'i (s.a.v) tanıma alanında basımını yaptığı eserlerin niteliklerini incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmada, Diyanet İşleri Başkanlığının Siyer alanındaki eserlerinin kapsamı, ele alınan konuların çeşitliliği, tartışmalı meselelerin yazılıp yazılmadığı değerlendirilmiştir. Araştırma giriş kısmı ile başlayıp çalışmanın amacı, önemi, yöntemi ve kaynakları bu kısımda açıklanmıştır. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı ve Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü kısaca tanıtılmıştır. Araştırmamızın birinci bölümünde incelenen eserlerin özetleri yapılıp içerik ve muhteva bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci bölümde ise incelenen eserlerin farklı başlıklarla detaylı bir şekilde değerlendirilmeleri ele alınmıştır. Bu kapsamlı inceleme, Diyanet İşleri Başkanlığının Siyer alanında yapmış olduğu çalışmalarının yansımaları ve akademik alana olan katkılarını inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Understanding the life of the Prophet (PBUH) correctly, knowing his exemplary personality and personality is of great importance for the construction of society. Therefore, it is a necessity to examine the science of Sirah meticulously in the academic field. The preparation of sirah books that introduce the life of the Prophet (PBUH) and shape the religious perception of the society is of great importance for the construction of religious consciousness. This study aims to examine the qualities of the works published by the Presidency of Religious Affairs in the field of sirah and getting to know the Prophet (pbuh). In the study, the scope of the works of the Presidency of Religious Affairs in the field of seerah, the diversity of the subjects covered, and whether controversial issues were written or not were evaluated. The research begins with an introduction and explains the purpose, importance, method and sources of the study. The Presidency of Religious Affairs and the General Directorate of Religious Publications are briefly introduced. In the first part of our research, summaries of the analysed works were made and evaluated in terms of content and content. In the second part, detailed evaluations of the analysed works under different headings are discussed. This comprehensive review will examine the reflections of DİB's work in the field of sirah and its contributions to the academic field.