Türkiye ve Azerbaycan ortaokul ders kitaplarında tarih ve coğrafya eğitiminin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of history and geography education in Türkiye and Azerbaijan secondary school textbooks
  1. Tez No: 943340
  2. Yazar: AYSUN HAJİBAYLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ortaokullarda okutulan“Sosyal Bilgiler”ve“Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük”, lise 1“Tarih”ve“Coğrafya”ders kitapları ile Azerbaycan'da eş değer:“Genel Tarih”,“Azerbaycan Tarihi”ve“Coğrafya”ders kitaplarının tarih ve coğrafi konularının kapsamlı ve karşılaştırmalı bir analizini suna-rak, bu eğitim materyallerinin içerdiği benzerliklere, farklılıklara ve kültürel perspektifle-re ışık tutmaktır. Yöntem: Bu çalışmada veriler nitel araştırma yöntemlerden biri olan doküman inceleme-si ile toplanmıştır. Bulgular: Araştırma Türkiye'deki araştırma kapsamındaki ders kitaplarında Azerbay-can'a ve Türk Devletlerine yönelik yaklaşımlara az yer verildiği tespite dilmiştir. Azer-baycan'daki ders kitapları ise tarihi bilgilere daha fazla yer verildiği, Türk Devletleri coğ-rafyasının genel olarak aynı bölümde anlatıldığı tespit edilmiştir. Her iki ülkede Türk Devletlerinin anlatımı ile ilgili en belirgin farkın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ait olduğunu gözlemlenmiştir. Sonuç ve Öneriler: Azerbaycan'daki ders kitaplarında Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihine daha geniş yer verdiği, diğer Türk Devletlerine yönelik bilgilerin az olduğu, Türkiye'deki ders kitaplarında ise hem Azerbaycan'a hem de Türk Devletlerine yönelik bilgilerin kısıtlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to provide a comprehensive and comparative analy-sis of the history and geographical subjects of the textbooks“Social Studies”and“His-tory of Revolution and Kemalism of the Republic of Türkiye”taught in secondary scho-ols in Türkiye, high school 1“History”and“Geography”textbooks and their equivalent in Azerbaijan:“General History”,“History of Azerbaijan”and“Geography”textbooks in Azerbaijan, and to shed light on the similarities, differences and cultural perspectives contained in these educational materials. Method: In this study, data were collected through document analysis, which is one of the qualitative research methods. Results: It was determined that the textbooks within the scope of the research in Turkey give little space to approaches towards Azerbaijan and Turkic States. Textbooks in Azerbaijan, on the other hand, were found to include more historical information and the geography of the Turkic States was generally described in the same section. It has been observed that the most significant difference in both countries regarding the narra-tion of the Turkish States belongs to the Turkish Republic of Northern Cyprus. Conclusion and Suggestions: It has been concluded that the textbooks in Azerbaijan give more space to the history of the Ottoman Empire and the Republic of Türkiye, the information about the other Turkish States is less, and the information about both Azer-baijan and the Turkish States is limited in the textbooks in Türkiye.