Zeyd b. Eslem'e ait mürsel rivayetlerin hadis tekniği açısından incelenmesi
Analysis of the mursal narrations attributed to Zayd Ibn Aslam from the perspective of hadith methodology
- Tez No: 943339
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hadis ilminde yaşanan tedvîn faaliyetleri, rivayet geleneğinin sistematik bir yapıya kavuşmasında dönüm noktası olmuştur. Bu süreçte tâbiîn nesli hem rivayetlerin aktarımında hem de hadis usûlü ilkelerinin oluşmasında belirleyici bir rol üstlenmiştir. Tâbiûn râvilerinin rivayet pratiklerinin incelenmesi, erken dönem hadis anlayışının anlaşılması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu tezde Medine'de bir ilim meclisine sahip olan tâbiînden Zeyd b. Eslem el-Adevî'nin (öl. 136/754) mürsel rivayetleri hadis tekniği açısından incelenmiştir. Çalışmada Zeyd'in mürsel nakilleri çeşitli açılardan sınıflandırılmıştır. Rivayet tarihinde irsâl ve ittisal uygulamalarının eş zamanlı mı art zamanlı gerçekleştiğinin belirlenmesi için mürsellere ait muttasıl isnadlar araştırılmış ve birbirleri ile mukayesesi yapılmıştır. Bu minvalde hadislerin sıhhat durumu cerh ve ta'dil ilmi verileri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Zeyd'in mürsel hadislerine ait zayıf-mevzû muttasıl senedlerin kaynaklara kaydedilmesinde nakillerin sıhhat durumlarının etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu tür hadislerin literatüre geçişinin ise genel itibarıyla hicrî dördüncü ve sonraki asırlarda gerçekleştiği belirlenmiştir. Öte taraftan mürsel nakillerin musannafata girişleri asırlara göre değişiklik arz edip etmediği belirlenmiş ve bu durum hadis tarihindeki gelişmeler bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmada son olarak Zeyd b. Eslem'den mürsel rivayet aktaran öğrencilerin kimler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The compilation activities (tadwīn) in the science of ḥadīth marked a turning point in the transformation of the transmission tradition into a systematic structure. During this process, the generation of the tābiʿūn played a decisive role both in transmitting narrations and in the formation of the foundational principles of ḥadīth methodology. Examining the transmission practices of tābiʿūn narrators is of great importance for understanding the early conceptualization of ḥadīth. In this thesis, the mursal narrations of Zayd b. Aslam al-ʿAdawī (d. 136/754), a tābiʿī who had a scientific council in Medina, were examined in terms of hadith technique. In the study, Zayd's mursal narrations were classified from various perspectives. İn order to assess whether the practices of irsāl (discontinuity) and ittiṣāl (continuity) occurred simultaneously or successively in the history of transmission, muttasil (connected) isnāds corresponding to the mursal narrations were investigated and compared. In this framework, the authenticity of the narrations was analyzed using data from the science of al-jarḥ wa al-taʿdīl (impugnment and validation). The findings reveal that the presence of weak or fabricated muttasil isnāds for Zayd's mursal narrations was influenced by the overall reliability of the transmissions. It was also found that such narrations generally entered the ḥadīth corpus in the fourth Hijrī century and beyond. Additionally, the study evaluated whether the inclusion of mursal narrations into muṣannafāt varied across centuries within the broader context of ḥadīth history. Finally, the study identified the students who narrated mursal ḥadīth from Zayd b. Aslam al-ʿAdawī.