Felsefi bağlamda liberal eğitim anlayışı ve eleştirisi
Understanding and criticism of liberal education in a philosophical context
  1. Tez No: 943350
  2. Yazar: MEHMET YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL YEŞİLÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Liberalizm ortaya çıktığı dönemden itibaren insan ve toplum hayatında önemli etkiler meydana getirmiş olan bir akımdır. İlk başlarda bireysel özgürlük fikrine dayalı bir düşünce olarak gelişen liberalizm, zamanla ekonomi alanda etkili bir akım haline gelmiştir. Özellikle XX. yüzyılda gelişen liberal ekonomi düşüncesi farklı alanlara yayılarak etkisini hissettirmiştir. Bununla birlikte liberalizmin küresel anlamda hayatın her alanına yayılan etkisi önemli ölçüde eğitim alanına da yansımıştır. Çalışmamızda liberalizmin temelleri, insan hayatına etkileri ve eğitim alanındaki yansımaları incelenmektedir. Liberal akımların öngördüğü eğitim anlayışının insani ve ahlaki anlamda yol açtığı etkilerin felsefi bağlamda analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu analiz kapsamında eleştirel bir yöntem izlenmektedir. Bu çerçevede tezimizde ilk olarak liberalizmin ortaya çıkışı, öncüleri ve temel kavramları ele alınmaktadır. İkinci adımda ise liberal eğitim anlayışı insan olgusu bağlamında analiz edilmektedir. Sonraki aşamada liberal eğitim anlayışın felsefi bağlamda eleştirisine yer verilmektedir. İnsani değerler bakımından liberal eğitimin yol açtığı sorunlar tartışmaya açılmaktadır. Bununla birlikte son tahlilde bazı alternatif öneriler oluşturulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Liberalism is a movement that has had significant effects on human and social life since its emergence. Liberalism, which initially developed as an idea based on the idea of individual freedom, has become an effective trend in the field of economy over time. The idea of liberal economy, which developed especially in the XXth century, has made its impact felt by spreading to different fields. However, the impact of liberalism, which has spread to all areas of life in a global sense, has been reflected in the field of education to a significant extent. In our study, the foundations of liberalism, its effects on human life and its reflections in the field of education are examined. It is aimed to analyse the humanitarian and moral effects of the understanding of education envisaged by liberal movements in a philosophical context. A critical method is followed within the scope of this analysis. In this framework, firstly, the emergence of liberalism, its pioneers and basic concepts are discussed in our thesis. In the second step, the liberal understanding of education is analysed in the context of human phenomenon. In the next step, the liberal education understanding is criticised in a philosophical context. The problems caused by liberal education in terms of human values are discussed. However, in the last analysis, some alternative suggestions are tried to be formed.