Bankacılıkta dijitalleşme süreci, gelişimi ve ticari bankacılığa etkisi: Ege Bölgesinde bir uygulama
Digitalization process in banking, its development and its impact on commercial banking: An application in the Aegean Region
  1. Tez No: 943369
  2. Yazar: ŞAKİR BAYEZİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ve ticari bankalar arasındaki ilişkilere internet bankacılığı kullanımı yönlü olarak odaklanılmıştır. İnternet bankacılığının benimsenmesi konusuna KOBİ'lerin bakış açısından yaklaşılmaktadır. Çalışmada temel olarak Teknoloji-Organizasyon-Çevre (TOE) modeli kullanarak KOBİ'ler bağlamında internet bankacılığının benimsenmesine yönelik eğilimlerin ardında yatan temel faktörlerin ve KOBİ'lerin internet bankacılığına karşı tutumlarının tespit edilmesi ve ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. TOE çerçevesinde teknoloji boyutunda algılanan kullanışlılık, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan risk ve algılanan fayda, organizasyon boyutunda gelenekselcilik ve yeterlilik, çevre boyutunda bankanın kurumsal imajı ve dışsal baskı değişkenleri ile bir sonuç değişkeni olarak internet bankacılığını benimseme tutumu arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak analiz edilmesi araştırmanın temel amacını oluşturmuştur. Bunun yanında, KOBİ'lerin sahip olduğu işletme büyüklüğü, faaliyet süresi gibi çeşitli özelliklerinin araştırma değişkenleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı birer belirleyici olup olmadığının tespit edilmesi de araştırmanın bir alt amacını teşkil etmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri içerisinde dahil olan ilişkisel tarama modeline dayalı olarak kurulan bu araştırma modeli çerçevesinde ortaya atılan hipotezleri ve yapısal modeli test etmek üzere, nicel araştırma yöntemine dayalı olarak birincil verilere başvurulmuştur. Birincil veri toplama yöntemi olarak online anket yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın hedef kitlesini oluşturan ve Ege Bölgesi'nde aktif olarak faaliyet göstermekte olan 405 katılımcı KOBİ'nin anket formlarına erişilmiştir. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programında analiz edilmiş ve hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, teknoloji, organizasyon ve çevre faktörlerinin KOBİ'lerin internet bankacılığına ilişkin olarak geliştirdikleri tutum üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür. Algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda, yeterlilik ve bankanın kurumsal imajı gibi faktörler tutum üzerinde pozitif ve anlamlı bir etki gösterirken, algılanan risk ve gelenekselcilik gibi faktörler KOBİ'lerin internet bankacılığına ilişkin tutumlarını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Algılanan kullanışlılık ise KOBİ'ler bağlamında tutum açısından istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermemiştir. Çalışmanın ve bulgularının, gelişmekte olan ülkelerden biri olarak Türkiye'nin ekonomik sistemi içerisinde çok önemli bir yer tutan KOBİ'ler arasında internet bankacılığının benimsenmesini etkileyen çeşitli faktörlere ilişkin akademik ve pratik bilginin genişletilmesine ve içgörüler elde edilmesine katkıda bulunma potansiyeli taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the relationships between Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) and commercial banks, emphasizing Internet banking. The adoption of Internet banking is approached from the perspective of SMEs. The study's main aim is to identify and relate the fundamental factors behind the trends in the adoption of Internet banking in the SME context, as well as the attitudes of SMEs towards Internet banking, using the Technology-Organization-Environment (TOE) model. In the TOE framework, the study statistically analyzes the relationships between the adoption attitude of internet banking as an outcome variable and the variables of perceived usefulness, perceived ease of use, perceived risk, and perceived benefit in the technology dimension, traditionalism and competence in the organizational dimension, and the bank's corporate image and external pressure in the environmental dimension. In addition, one of the sub-objectives of the study is to determine whether specific characteristics of SMEs, such as company size and years of operation, are statistically significant determinants in relation to the research variables. Primary data were collected using quantitative research methods to test the hypotheses and structural model proposed within the framework of this research model, which is based on the correlational survey model included in quantitative research methods. The online survey method was employed as the primary data collection technique. In this context, survey forms were accessed from 405 participating SMEs that actively operate in the Aegean Region, which constitutes the research's target group. The data obtained were analyzed using the SPSS and AMOS programs, and hypothesis tests were conducted. As a result of the analyses, it was observed that technology, organization, and environmental factors significantly affect the attitudes developed by SMEs towards Internet banking. Factors such as perceived ease of use, perceived benefit, competence, and the bank's corporate image had a positive and significant effect on attitudes. In contrast, factors such as perceived risk and traditionalism negatively influenced the attitudes of SMEs towards Internet banking. However, perceived usefulness did not show a statistically significant effect on attitudes within the SME context. The study and its findings are thought to have the potential to expand academic and practical knowledge and provide insights regarding the various factors influencing the adoption of Internet banking among SMEs, which hold a crucial position in Turkey's economic system as a developing country.