Proje döngüsü yönetimi ile bölgesel kümelenme: TR32 bölgesel kümelenme çalışması
Territorial clustering with project cycle management: TR32 territorial clustering study
  1. Tez No: 943370
  2. Yazar: YASİN DANYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, International Relations, Business Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Kümelenme, benzer veya ilişkili faaliyetlerde bulunan işletmelerin, tedarikçilerin ve destekleyici kuruluşların belirli bir coğrafi endüstriyel bölgede konumlanarak oluşturdukları; iş birliği, bilgi akışı, inovasyon ve etkileşim yoluyla katma değer yarattıkları, kazançlar elde ettikleri bir yapıdır. Kümelenme gün geçtikçe artan önemiyle birlikte akademik dünyada araştırmalara ve iş dünyasında ekonomik incelemelere daha fazla konu olmaktadır. Bu çalışma bir endüstriyel bölgede kümelenme potansiyeline odaklanarak, kümelenme ortamında dinamik yeteneklerle kaynakları uyumlu hale getiren yapılandırılmış bir çerçeve sağlayan proje döngüsünün her bir aşaması ile kümelenme kaynaklarını ve bu kaynaklar ile stratejik avantajları ilişkilendirerek özgün bir yaklaşım sergilemeyi hedeflemiştir. Açıkçası proje döngüsünü kümelenme kaynaklarıyla uyumlu hale getirmek, stratejik avantajların potansiyelini açığa çıkarmak noktasında önemli olabilecektir. Ancak bu potansiyel faydalara rağmen literatürde proje döngüsü yönetimini küme tabanlı kaynaklar ve stratejik avantajlarla ilişkilendiren bütünleştirici çerçevelerde belirgin bir boşluk olduğu gözlemlenebilmektedir. Konunun önemi ve literatür boşluğundan hareket eden bu çalışmada TR32 bölgesinde (Aydın, Denizli, Muğla) teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alan işletmelerin bakış açısından proje döngüsü yönetimi adımlarının, kümelenme kaynaklarının ve işletmelerin kümelenme tabanlı stratejik pazarlama avantajı noktasında mevcut algılarının belirlenmesi, değişkenler arasındaki ilişkilerin istatistiksel analizlerle tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlara ulaşmak için sektörel çeşitlilik, girişimcilik potansiyeli, üniversite-sanayi iş birliği altyapısı ve doğal kaynak çeşitliliği açısından Türkiye'nin en avantajlı bölgelerinden biri olan TR32 Bölgesi içerisinde teknoloji geliştirme alanlarında faaliyet gösteren işletmelere tam sayım yöntemiyle erişilmiş, toplam 194 işletmeden anket yoluyla toplanmış olan birincil veriler SPSS ve AMOS yazılımlarında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, işletmelerin kümelenme bölgelerinde konumlanma tercihlerinde en belirleyici etkenin indirim, muafiyet ve teşvikler olduğunu ortaya koymuştur. Kümelenme bölgelerinde yer almanın rekabet gücü, yeni iş fırsatları ve yenilikçilik açısından sağladığı katkılar konusundaki algının büyük ölçüde olumlu olduğu görülmüştür. Ayrıca bulgular, proje döngüsünün fikir üretiminden izleme ve değerlendirmeye kadarki tüm boyutlarının küme kaynaklarının harekete geçirilmesinde anlamlı ve olumlu etkiler gösterdiğini, küme kaynaklarının ise stratejik avantajın dört boyutunu da önemli ve olumlu şekilde etkilediğini göstermiştir. TR32 bölgesi için çok yönlü ve umut verici kümelenme potansiyelleri olduğunu açıkça ortaya koyan bu bulgular, literatüre katkı sağlama potansiyelinin yanı sıra iş dünyasına uygulanabilir hem bölgesel hem ulusal güçlü sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Clustering refers to a structure formed by businesses engaged in similar or related activities, along with suppliers and supporting institutions, that are located within a specific geographic industrial area. Through collaboration, knowledge flow, innovation, and interaction, these actors generate added value and derive various benefits. With its increasing significance, clustering has become a growing subject of research in the academic world and a focal point in economic analyses within the business world. This study focuses on the clustering potential within an industrial region and aims to present a unique approach by aligning the project cycle — which provides a structured framework for harmonizing dynamic capabilities with resources in a clustering environment — with cluster resources and associating these with strategic advantages. Aligning the project cycle with clustering resources may be significant in terms of unlocking the potential of strategic advantages. However, despite these potential benefits, it is observed that there is a noticeable gap in the literature in terms of integrative frameworks that link project cycle management with cluster-based resources and strategic advantages. Based on the importance of the subject and this gap in the literature, the aim of this study is to determine, from the perspective of businesses located in the technology development zones of the TR32 region (Aydın, Denizli, Muğla) in Türkiye, their perceptions of the steps of project cycle management, cluster resources, and the strategic marketing advantages based on clustering. It also aims to identify the relationships between these variables through statistical analyses. To achieve these objectives, a full enumeration method was employed to reach businesses operating within technology development areas in the TR32 Region, which is one of the most advantaged regions in Türkiye in terms of sectoral diversity, entrepreneurial potential, university-industry cooperation infrastructure, and natural resource diversity. Primary data were collected via a survey from a total of 194 enterprises and analyzed using SPSS and AMOS software. The findings revealed that the most decisive factor influencing businesses' preference to be located in clustering regions is discounts, exemptions, and incentives. It was observed that the perception of the contributions of being located in cluster regions in terms of competitiveness, new business opportunities, and innovativeness is largely positive. Furthermore, the findings showed that all phases of the project cycle, from idea generation to monitoring and evaluation, have a significant and positive impact on mobilizing cluster resources, and that cluster resources, in turn, significantly and positively affect all four dimensions of strategic advantage. These findings clearly reveal the multifaceted and promising clustering potential of the TR32 region and offer not only the potential to contribute to the academic literature but also practical, strong implications for the business world at both the regional and national levels.