Optimization of composites used in sound insulation in split type outdoor unit system with theory, modelling and experimental result
Teori, modelleme ve deneysel sonuçlarla split tip dış ünite sistemlerinde ses yalıtımında kullanılan kompozitlerin optimizasyonu
  1. Tez No: 943368
  2. Yazar: OĞUZ KAAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AKIN EVİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Gürültü azaltma stratejileri, ısıtma soğutma ve iklimlendirme (HVAC) sistemlerinin akustik performansını artırmada kritik bir rol oynar ve doğrudan kullanıcı memnuniyetini etkiler. Bu çalışma, çok katmanlı ses yalıtım kompozitlerinin split tip dış ünite sistemlerinde optimizasyonunu amaçlayan ileri düzey deneysel ve modelleme yöntemlerini incelemektedir. Ölçümler, çevresel etkileri ortadan kaldırmak ve yüksek hassasiyet sağlamak amacıyla tam yankısız odada gerçekleştirilmiştir. Dört farklı kompozit yapı karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş, bu yapıların malzeme özellikleri ve yapısal tasarımları değerlendirilmiştir. Sonuçlar hem kompresör çalışma frekansının hem de kompozit katmanlamasının optimize edilmesinin gürültü azaltımında belirgin iyileşmeler sağladığını göstermektedir. En başarılı sonuç, 100 Hz kompresör frekansında ve beş katmanlı hibrit kompozit kullanıldığında elde edilmiş; toplam ses basınç seviyesi 46,6 dB(A) olarak ölçülmüştür. Özellikle, kompresör frekansının ayarlanmasıyla birlikte 325 Hz'deki üçüncü harmonik gibi tonal pikler tamamen ortadan kaldırılmıştır. Yüksek frekans aralığında, beş katmanlı S4 yapısı 5460 Hz'de 4,9 dB'ye kadar ek SPL azalması sağlamıştır. Bu bulgular, kompresörün mekanik ayarı ile çok katmanlı kompozitlerin akustik mühendisliğini birleştiren çift yönlü yaklaşımın, HVAC sistemlerinde algılanabilir düzeyde gürültü iyileştirmesi sağladığını doğrulamaktadır. Önerilen yapı, mevcut sistemlere entegre edilebilir olup, gerçek saha şikâyetine doğrudan yanıt olarak geliştirilmiş ve pratik uygulanabilirlik göstermektedir. Bu çalışma, HVAC akustiği alanında hem pratik hem de teorik gelişmelere katkı sağlayan entegre deneysel ve modelleme yaklaşımlarının etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Noise reduction strategies play a critical role in enhancing the acoustic performance of heating, ventilation, and air conditioning systems (HVAC) directly influencing user satisfaction. This study explores advanced experimental and modeling methodologies to optimize multilayered soundproofing composites for use in split-type outdoor air conditioning units. Measurements were conducted in a full anechoic chamber to ensure precision and eliminate environmental interference. A comparative analysis of four composite configurations was performed, focusing on their material properties and structural designs. Results indicate that optimizing both the compressor operating frequency and the composite layering significantly improves noise reduction. The best performance was observed at 100 Hz compressor frequency using a five-layer hybrid composite, achieving an overall sound pressure level of 46.6 dB(A). Notably, tonal peaks such as the third harmonic at 325 Hz were eliminated following compressor frequency adjustment. In the high-frequency range, the five-layer S4 structure provided up to 4.9 dB additional SPL reduction at 5460 Hz. These findings confirm that a dual-domain approach which includes mechanical tuning of the compressor and acoustic engineering of multilayer composites can achieve perceptually significant improvements in HVAC noise performance. The proposed configuration is retrofit-compatible and was developed in direct response to a real-world tonal noise complaint, highlighting its practical applicability. This study demonstrates the effectiveness of integrated experimental and modeling approaches for practical and theoretical advancements in HVAC acoustics.