'Elektrik Devreleri' ünitesinde 2D teknoloji destekli öğrenme galerisi yönteminin uygulanmasının etkililiği
Effectiveness of application of 2D tecnology supported learning gallery method in 'Electrical Circuits' unit
  1. Tez No: 943378
  2. Yazar: MELAHAT PARLAK BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma“Elektrik Devreleri”ünitesinde 2D teknoloji destekli öğrenme galerisi yönteminin uygulanmasının 7. Sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve 21. Yüzyıl becerilerine etkisini incelemektedir. Araştırmanın çalışma grubu ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Batı Karadeniz bölgesinden seçilen Milli Eğitim Bakanlığa bağlı bir ortaokulun 7. Sınıf seviyesinde öğrenim gören 45 öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yöntem olarak ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubu yansız şekilde oluşturularak bir grup deney ve bir grup kontrol grubu belirlenmiştir. Öğretim süreci deney grubundaki öğrencilerle 2D teknoloji destekli öğrenme galerisi yöntemine dayalı gerçekleştirilirken kontrol grubundaki öğretim sürecinde ise teknolojik cihaz kullanılmadan fen bilimleri öğretim programında belirtilen mevcut yönteme bağlı kalınarak işlenmiştir. Araştırma kapsamında“Elektrik Devreleri Ünitesi Kavram Testi”ve“Kapsamlı 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ön test- son test olarak uygulanmıştır. Araştırma süreci sonunda ise deney grubu öğrencilerine“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”uygulanmıştır. Araştırmada 2D teknoloji destekli öğrenme galerisi yönteminin etkililiği ortaya koyabilmek adına“Elektrik Devreleri Ünitesi Kavram Testi”ve“Kapsamlı 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”veri toplama araçlarına kovaryant analizi (ANCOVA) yapılmıştır. ANCOVA analizi incelendiğinde; deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin“Elektrik Devreleri Ünitesi Kavram Testi”nin son testinde aldıkları puanlar arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır.“Kapsamlı 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”nin“Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerisi”ve“Girişimcilik ve Öz Yönetim Becerisi”faktörlerine ait son testlerinde deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin aldıkları puanlar arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıkları vardır. Kapsamlı 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği' nin diğer faktörlerine ait son testlerinde deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin aldıkları puanlar arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar yoktur. Uygulanan görüşme formunda öğrenciler uygulanan 2D teknoloji destekli öğrenme galerisi yöntemiyle ilgili olumlu ve olumsuz yönlerde görüş bildirerek önerilerde bulunmuşlardır. Elde edilen sonuçlara göre 2D teknoloji destekli öğrenme galerisi yönteminin deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarını artırdığı ve 21. Yüzyıl becerilerinin gelişmesini desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of applying the 2D technology-supported learning gallery method in the“Electrical Circuits”unit on the academic success and 21st Century skills of 7th Grade students. The study group of the research was determined by the accessible sampling method. The study was carried out in the 2023-2024 academic year with 45 students studying at the 7th grade level of a secondary school affiliated with the Ministry of National Education, selected from the Western Black Sea region. As a method in the research, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used. In the research, the experimental and control groups were created impartially and one group of experimental and one group of control groups were determined. While the teaching process was carried out with the students in the experimental group based on the 2D technology-supported learning gallery method, the teaching process in the control group was carried out without the use of technological devices, adhering to the existing method specified in the science curriculum. Within the scope of the research,“Electrical Circuits Unit Concept Test”and“Comprehensive 21st Century Skills Scale”were applied as pre-test and post-test. At the end of the research process,“Semi-Structured Interview Form”was applied to the experimental group students. In order to reveal the effectiveness of the 2D technology-supported learning gallery method in the research, covariate analysis (ANCOVA) was performed on the“Electrical Circuits Unit Concept Test”and“Comprehensive 21st Century Skills Scale”data collection tools. When ANCOVA analysis is examined; There is a statistically significant difference between the scores of the students in the experimental and control groups in the post-test of the“Electrical Circuits Unit Concept Test”in favor of the experimental group. There are statistically significant differences between the scores of the students in the experimental and control groups in the post-tests of the“Comprehensive 21st Century Skills Scale”for the“Critical Thinking and Problem Solving Skills”and“Entrepreneurship and Self-Management Skills”factors in favor of the experimental group. There are no statistically significant differences in favor of the experimental group between the scores of students in the experimental and control groups in the post-tests of the other factors of the Comprehensive 21st Century Skills Scale. In the applied interview form, students expressed positive and negative opinions and made suggestions about the 2D technology-supported learning gallery method. According to the results obtained, it can be said that the 2D technology-supported learning gallery method increased the academic success of the experimental group students and supported the development of 21st century skills.