Seçme dünya masallarının dezavantajlı gruplar bağlamında sosyolojik analizi
Sociological analysis of selected world fairy tales in the context of disadvantaged groups
  1. Tez No: 943379
  2. Yazar: CEREN MISIRLIOĞLU KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED ÜNAL BOZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, edebiyat sosyolojisi ve dezavantajlı gruplar sosyolojisi çerçevesinde seçme dünya masallarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Külkedisi, Kibritçi Kız, Kurşun Asker ve Çirkin Ördek Yavrusu gibi klasik masallar, sosyal dışlanma ve damgalanma kavramları bağlamında ele alınmıştır. Çalışmada niteliksel bir araştırma yöntemi benimsenmiş ve içerik analizi tekniği kullanılarak masalların dezavantajlı grupları nasıl temsil ettiği incelenmiştir. Araştırma, masallardaki toplumsal hiyerarşi, eşitsizlik ve dışlanma gibi olguların yer aldığı sembolleri okumayı ve ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Çalışma, masalların sadece edebi eserler değil, aynı zamanda sosyolojik birer anlatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak bu alanda literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyze selected world fairy tales within the framework of sociology of literature and sociology of disadvantaged groups. Classic fairy tales, such as Cinderella, The Little Match Girl, Tin Soldier and The Ugly Duckling are discussed in the context of the concepts of social exclusion and stigma. A qualitative research method was adopted in the study and the content analysis technique was used to examine how fairy tales represent disadvantaged groups. The research aims to identify and analyze the symbols in fairy tales that include phenomena such as social hierarchy, inequality and exclusion. The study aims to contribute to the literature in this field by emphasizing that fairy tales should be evaluated not only as literary works but also as sociological narratives.