Sedanter kadınlarda kardiyovasküler biyobelirteçler üzerine aerobic ve direnç egzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of aerobic and resistance exercises on cardiovascular biomarkers in sedentary women
- Tez No: 943381
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NEŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Kardiyoloji, Spor, Physiology, Cardiology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
N-terminal pro beyin natriüretik peptidi (NT pro-BNP), beyin natriüretik peptidi (BNP), Galectin-3 ve çözünür ST2 (s-ST2) gibi yeni biyobelirteçler, kalp fonksiyonu ve kalp yetmezliğinin ilişkili biyobelirteçleridir. Egzersiz, lipid profilini iyileştirerek ve inflamasyon sürecini değiştirerek kardiyovasküler hastalık (KVD) riskini azaltabilir. Bu çalışmada aerobic ve direnç egzersizlerin kardiyovasküler hastalık belirteçler üzerinde etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, sağlıklı sedantar kadınlarda direnç ve aerobik egzersizlerin NT-pro BNP, BNP, Galectin-3, s-ST2, lipid profili ve fizyolojik özellikler üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmada, 45 sedanter kadın (ortalama yaş 21,84±2,01, kilo 68,57±5,37 ve vücut kitle indeksi/VKİ 25,84±2,65) rastgele üç gruba (direnç, n=15; aerobik, n=15 ve kontrol, n=15) ayrıldı. Direnç grubu direnç antrenmanı yaptı (haftada 3 kez, 8-10 tekrarlı 3 set, bir tekrar maksimumunun %75-80'i/1-TM). Aerobik grubu koşu bandında koştu (haftada 3 kez, kalp atış hızı rezervinin %75'i). Kontrol grubu hiçbir egzersiz uygulamalarına katılmadılar. Kardiyovasküler hastalık belirteçler, lipid profili ve fizyolojik parametreler başlangıçta ve 8. haftada ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Novel biomarkers including N-terminal pro brain natriuretic peptide (NT pro-BNP), brain natriuretic peptide (BNP), Galectin-3, and soluble ST2 (s-ST2) are related biomarkers of cardiac function and heart failure. Exercise can reduce the risk of cardiovascular diseases (CVD) by improved lipid profile and modification of inflammation process. In this study, the effects of aerobic and resistance exercises on cardiovascular disease markers were investigated. For this purpose, the effects of resistance and aerobic exercises on BNP, NT-pro BNP, Galectin-3, s-ST2, lipid profile and physiological characteristics were compared in healthy sedentary women. In this research, 45 sedentary females (mean age 21.84±2.01, weight 68.57±5.37 and body mass index/BMI 25.84±2.65) randomly assigned to three groups (resistance, n=15; aerobic, n=15 and control, n=15). Resistance group performed resistance training (3 times/week,3 sets 0f 8-10 repetition, 75-80% of one-repetition maximum/1-RM.Aerobic group performed running on treadmill (3 times/week, 75% of heart rate reserve). Control group participated in no exercise interventions. Cardiac biomarkers, lipid profile and physiological parameters were measured at baseline and week-8.