Müzik-kimlik ilişkisi bağlamında ülkücü siyasi kimlik ve müzik (1970-1980 dönemi)
Idealist (ülkücü) political identity and music in the context of the music-identity relationship (1970-1980 period)
- Tez No: 943382
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Music, Political Science, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
İnsanın yer yüzünde var olduktan sonra ürettiği birçok değerli şeyden biri de müziktir. Bir ses dünyası ile çepeçevre sarılmış olan insan, basit malzemelerle çıkardığı seslerle, sesi iletişim aracına dönüştürmüştür. Bunun sonucunda adına müzik dediğimiz ses örüntüleri ortaya çıkmıştır. Müzik bu anlamda, insanların öteden beri mesajlarını ilettikleri bir alan olmuştur. Sosyal bilimlerde kimlik çalışmalarının başlamasının ardından, kimliğin oluşumunda etkisi olan olgular bilim insanları tarafından ele alınmaya başlandığında, etkisi sorgulanan unsurlardan biri de müzik olmuştur. Bu çalışmada da Türkiye'deki siyasi kimliklerden biri olan Türk Milliyetçisi/ülkücü siyasi kimliğin oluşumunda müziğin etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Daha önceleri farklı siyasi partiler içerisinde yer alan Türk milliyetçilerinin, 1969 yılında siyasi bir parti (CKMP/MHP) ile müstakil olarak siyaset sahnesine çıkmaları, siyasi kimliklerini ifade eden mesajlarını topluma ulaştırmalarında müziği önemli bir unsur haline getirmiştir. Bu çalışmada 1970-1980 yılları arasında, Türk milliyetçilerinin/ülkücü siyasi kimlik mensuplarının ürettikleri müzik ürünleri ve bu alanda yapmış oldukları faaliyetler ele alınmıştır. Üretilen şarkı ve marşların sözleri analiz edilerek, Türkiye'de yaşanan kaotik ortamda ülkücü siyasi kimliğine mensup olanlara verilen mesajlar irdelenmiştir. İdeolojik bir hareket olan Ülkücü Hareket'in temel kavramlarının marşların sözlerinde varlık kazandığı görülmüştür. Ülkücü bireylerin zihin dünyasında yer eden bu kavramların, marşlar sayesinde duygu dünyalarına tesir etmesi amaçlanmıştır. MHP'nin gençlik yapılanmaları içerisinde oluşturdukları Sosyal Faaliyetler Merkezi ile Töre Musikî, Folklor Eğitim Derneği (TÖMFED) gibi organizasyonlarla kültür-sanat faaliyetleri yürüttükleri tespit edilmiştir. Bu faaliyetler içerisinde adına“Gece”dedikleri konser organizasyonlarında, milliyetçi müzisyenlerin seslendirdikleri şarkı ve marşların öne çıktığı görülmüştür. Dolayısıyla Türk milliyetçileri, siyasi kimliklerini ve bu kimliğin mesajlarını dile getirme noktasında müziğe müracaat etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
One of the most valuable creations of humanity since its existence on Earth is music. Surrounded by a world of sound, humans have transformed simple noises into a means of communication, giving rise to sound patterns we call music. Music, in this context, has long served as a medium through which people convey their messages. As identity studies emerged within social sciences, scholars began to examine the role of various elements in identity formation—music being one of them. This study investigates the role of music in shaping the political identity of Turkish Nationalists/Idealist (ülkücü) in Türkiye. In 1969, Turkish nationalists, who had previously been part of various political parties, entered the political scene independently through the CKMP/MHP. Music then became a key medium for delivering their political messages to society. Focusing on the period between 1970 and 1980, the study examines musical productions and activities of individuals affiliated with the Idealist (ülkücü) political identity. An analysis of the lyrics of songs and anthems reveals the messages conveyed to Idealist (ülkücü) supporters during times of national turmoil. It shows how core concepts of the ideological Idealist (ülkücü) Movement were embedded in the anthems, aiming to influence both the emotions and minds of its followers. Cultural and artistic activities were organized through entities like the Social Activities Center and the Töre Music, Folklore Education Association (TÖMFED). Their concerts, referred to as“Nights,”prominently featured nationalist musicians and songs, highlighting how Turkish nationalists used music to express and reinforce their political identity.