Incised marks on the Çamaltı Burnu I shipwreck amphoras and 13th-century Byzantine maritime trade
Çamaltı Burnu I batığı amphoralarındaki kazıma işaretler ve 13. yüzyıl Bizans deniz ticareti
  1. Tez No: 943386
  2. Yazar: BURCU USTABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MICHAEL RICE JONES, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tez, Marmara Denizi'ndeki Marmara Adası yakınlarında bir gemi batığından çıkarılan 13. yüzyıl Bizans amphoraları üzerinde bulunan 158 grafiti örneğini incelemektedir. Araştırma, 1998-2004 yılları arasında gerçekleştirilen kazılardan elde edilen ve daha önce yayımlanmamış malzemelere dayanmaktadır. Bu kazılarda, graffiti ve damgalarla işaretlenmiş amphoraların yanı sıra sırlı seramikler gibi çeşitli eserlerin bulunduğu 13. yüzyıla ait bir gemi batığı gün yüzüne çıkarılmıştır. Tez, graffiti koleksiyonuna dair kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. Marmara Denizi bölgesinde Geç Bizans deniz ticareti bağlamında Çamaltı Burnu I batığının önemi incelenmiştir. Ayrıca, Bandırma Arkeoloji Müzesi'nden gemi batığındaki amphoralar üzerindeki kazıma işaretlerine ilişkin veriler sunulmakta ve keşfedilen graffitilerin analizi ile yorumu yapılmaktadır. Amphoraların çoğu Günsenin Tip IV olarak tanımlanmış olup, yaklaşık %20,25'i grafiti yazıtlarına sahiptir. Çalışma, bu kargo grubunun homojen bir Runik koleksiyona sahip olduğunu sonucuna varmaktadır. Bu durum, Runik karakterlerin çokluğu, bu karakterlerin Yunan ve Kiril alfabeleriyle ortak özelliklere sahip olması ve sayı gruplandırmaları olarak tanımlanan sembollerin farklı Runik formlarda fonetik değerlere sahip olmasıyla açıklanmaktadır. Bu bulgulara dayanarak, koleksiyondaki baskın semboller 15 gruba ayrılmış ve diğer arkeolojik kazılardan ele geçen benzer formlarla paralellikler kurulmuştur. Bu sonuçlar, dönemin Marmara Denizi'ndeki çok dilli ve çok etnik yapıya sahip karmaşık bir ticaret ağına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates 158 examples of graffiti found on 13th-century Byzantine amphoras recovered from a shipwreck near Marmara Island in the Sea of Marmara. The research is based on previously unpublished materials from the 1998-2004 excavation, which uncovered a variety of artifacts, including glazed ceramics and amphoras marked with graffiti and stamps. This thesis provides a comprehensive overview of the graffiti collection, evaluates the significance of the Çamaltı Burnu I wreck within the context of Late Byzantine maritime trade in the Marmara Sea region, and presents data on incised marks on amphoras from the Bandırma Archaeology Museum. The analysis includes an interpretation of the graffiti found on the amphoras. The majority of the amphoras are identified as Günsenin Type IV jars, with approximately 20.25% displaying graffiti inscriptions. The study concludes that the cargo group possesses a homogeneous runic collection, characterized by an abundance of Runic characters, some of which share similarities with Greek and Cyrillic alphabets. Symbols categorized as numeric designations also carry phonetic values in different Runic forms. Based on these findings, the numerically dominant symbols in the collection have been divided into 15 distinct groups, establishing parallels with similar forms from other archaeological sites. These results suggest a complex trade network in the Sea of Marmara during the period, marked by a multilingual and multiethnic environment.