Dokuma tezgahlarında iş emri planlamasının genetik algoritmalar ile optimizasyonu
Optimization of work order scheduling in weaving looms using genetic algorithms
  1. Tez No: 943388
  2. Yazar: MANSUR DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Modern tekstil endüstrisinde, müşteri odaklı üretim talepleri ve kısa teslim süreleri, üretim süreçlerinin planlamasında önemli zorluklar yaratmaktadır. Özellikle dokuma tezgâhlarında iş emirlerinin termin tarihlerine uygun şekilde planlanması ve üretim sürecinde gerçekleşen tip değişim sürelerinin minimize edilmesi, üretim verimliliğini doğrudan etkileyen kritik unsurlar arasında yer almaktadır. Bu karmaşık optimizasyon problemleri, geleneksel yöntemlerin ötesinde algoritmik çözümleri gerektirmektedir. Bu tez çalışmasında, dokuma tezgâhlarındaki iş emri planlama süreçlerinin optimizasyonu için genetik algoritmalar kullanılmıştır. Genetik algoritmalar, özellikle yüksek boyutlu ve kısıtlı optimizasyon problemlerinde güçlü global arama yetenekleri ile öne çıkmaktadır. Çalışmada geliştirilen model, termin tarihine uygun iş emri planlaması yaparken tip değişim sürelerini minimize eden bir uygunluk fonksiyonuna dayanmaktadır. Modelin performansı, bir fabrikadan alınan gerçek üretim verileri üzerinde test edilmiş ve sonuçlar detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Tez sonuçları, genetik algoritmaların üretim süreçlerinde zaman kayıplarını ve darboğazları minimize etmede etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. Tip değişim sürelerinin optimize edilmesi ve termin tarihlerine uyumun artırılması sayesinde üretim maliyetleri azaltılmış ve süreçlerin verimliliği artırılmıştır. Bu çalışma, bilgisayar bilimi tabanlı yöntemlerin endüstriyel uygulamalardaki potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the modern textile industry, customer-oriented production demands and short delivery deadlines create significant challenges in the planning of production processes. Particularly, scheduling job orders in weaving looms to meet delivery deadlines and minimizing type changeover durations are critical factors that directly impact production efficiency. These complex optimization problems require algorithmic solutions beyond traditional methods. In this thesis, genetic algorithms were employed to optimize the job scheduling processes in weaving looms. Genetic algorithms stand out with their strong global search capabilities, especially in high-dimensional and constrained optimization problems. The model developed in this study is based on a fitness function that minimizes type changeover durations while scheduling job orders to meet delivery deadlines. The performance of the model was tested on real production data obtained from a factory, and the results were analyzed in detail. The findings of the thesis demonstrate that genetic algorithms are an effective method for minimizing time losses and bottlenecks in production processes. By optimizing type changeover durations and improving adherence to delivery deadlines, production costs were reduced, and process efficiency was increased. This study highlights the potential of computer science-based methods in addressing industrial challenges and improving operational performance.