Deniş ve Eğnez köyleri bağlamında ekososyal çalışma gereksinimi: Çevresel bozulma ve yerinden edilme
The need for ecosocial work in the context of Deniş and Egnez villages: Environmental degradation and displacement
  1. Tez No: 943394
  2. Yazar: MERVE AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Madencilik kaynaklı çevresel bozulma, doğal çevrenin ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini engelleyen, biyolojik çeşitliliği azaltan, insanların evlerini ve geçim kaynaklarını kaybetmesine neden olan önemli bir sorundur. Diğer yanan madencilik kaynaklı yerinden edilme geçim kaynaklarının, arazilerin ve topluluk bağlarının kaybı nedeniyle kırsal toplumları adaletsiz biçimde etkilemektedir. Kırsal toplumların yaşamı, doğal kaynakların sürdürülebilirliği ile yakından ilişkilidir. Aynı zamanda bu toplumlar yaşamlarını idame ettirebilmek için kırsala özgü enformel ağlardan yararlanmaktadır. Bu bağlamda mevcut çalışmanın temel amacı, çevresel bozulmaların köylerin ekososyal yapısına etkilerini ve yerinden edilmeyi Deniş ve Eğnez köy halkının gözünden betimleyerek ekososyal çalışma gereksinimini belirlemektir. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemi olan maksimum çeşitlilik yöntemi ile belirlenmiştir. Katılımcılara kartopu yöntemi ile ulaşılmıştır. Böylelikle Deniş ve Eğnez Köyleri'nden 18 katılımcıya ulaşılmıştır. Mevcut araştırmanın veri toplama yöntemi, derinlemesine görüşmeler ve katılımlı gözlemdir. Bu görüşmelerden ve gözlemlerden elde edilen veriler MAXQDA 24 programında tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda madenlerin neden olduğu çevresel bozulmanın köylerin ekosistemleri, toplumsal ve ekonomik yapısı üzerindeki olumsuz etkileri ortaya çıkmıştır. Ayrıca yerinden edilme ve yeniden yerleşim sürecinde köy halkının karşılaştığı sorunlar ve gereksinimlere ilişkin temalara ulaşılmıştır. Ekososyal Sosyal hizmet müdahalelerine kanıt temeli oluşturacağı öngörülen mevcut araştırmanın, aynı zamanda özellikle kırsalda çevresel bozulmaları örneklendirmesi açısından sosyal hizmet literatüründe önemli bir boşluğu doldurması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mining-induced environmental degradation is a major problem that hinders the sustainability of the natural environment and natural resources, reduces biodiversity, and causes people to lose their homes and livelihoods. On the other hand, mining-induced displacement affects rural communities inequitably through the loss of livelihoods, land and community ties. The survival of rural communities is closely linked to the sustainability of natural resources. At the same time, these communities utilise rural-specific informal networks to sustain their lives. In this context, the main purpose of the current study is to determine the effects of environmental degradation on the ecosocial structure of villages and the need for ecosocial work by describing displacement through the eyes of Deniş and Eğnez village people. The study group of this research, which was carried out as a case study from qualitative research designs, was determined by the maximum diversity method, which is a purposive sampling method. Participants were reached by snowball method. Thus, 18 participants from Deniş and Eğnez Villages were reached. The data collection method of the current research is in-depth interviews and participant observation. The data obtained from these interviews and observations were analysed by thematic analysis method in MAXQDA 24 software. The analysis revealed the negative effects of environmental degradation caused by the mines on the ecosystems, social and economic structure of the villages. In addition, themes related to the problems and needs faced by the villagers during the displacement and resettlement process were found. It is hoped that the current research, which is envisaged to provide an evidence base for ecosocial social work interventions, will also fill an important gap in the social work literature, especially in terms of exemplifying environmental degradation in rural areas.