İşletme etiğinin insan kaynakları üzerindeki etkisi
The impact of business ethics on human resources management
- Tez No: 943395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada İstanbul Bölgesinde kamuda görev yapan öğretmenlerin etik algılarının insan kaynakları yönetiminin eğitim ve öğretim yapısı üzerine etkisini incelemek için uygulamıştır. Günümüzdeki bilimsel gelişmelerin hızlı artışı, rekabet etme gücünü elinde tutmak isteyen örgütlerin bu gelişmelere ayak uydurarak bilimsel gelişmelerden maksimim faydayı sağlayabilmeyi hedeflemelerine neden olmuştur. Örgütlerin insan kaynağından daha fazla verim elde etmesini sağlamanın yollarını ortaya koymak için sürekli, birçok bilimsel araştırma yapılmaktadır. İlgili literatür incelendiğinde örgüt sürekliliği ve verimliliği için işletme etiğinin büyük öneme sahip olduğu görülmüştür. Bu sebeple araştırma, kamuda görev yapan öğretmenlerin işletme etik algıları ve insan kaynakları yönetimi algı düzeylerini belirlemek ve bu düzeylere etki eden faktörleri incelmeyi amaçlamıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin etik algıları ve insan kaynakları yönetimi konusundaki tutumları üzerinde anlamlı şekilde etkisinin olduğu görülmüştür. İşletme etiği algısı düzeylerinin öğretmenlerin eğitim, medeni hal, gelir, unvan, yaş, personel sayısı, yönetici ile çalışma süresine göre farklı olduğu görülmüştür. İnsan kaynaklar yönetimi algısı düzeylerinin ise öğretmenlerin unvan, gelir, yaş, çalışma süresi, personel sayısının, yöneticiyle çalışma süresi, kurumdaki çalışma süresi ve mesleki çalışma süresi ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bulgulara göre öğretmenlerin işletme etiği algılarının insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkisinin incelenerek mevcut durumunun tespitini yapmak açısından önemlidir. Bu sayede iş görenlerin iş memnuniyeti, mesleki tatmin, örgüte bağlılık düzeylerinin yükseltilmesi ve performanslarının arttırılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was applied to examine the effect of ethical perceptions of teachers working in the public sector in the Istanbul Region on the education and training structure of human resources management. The rapid increase in scientific developments today has caused organizations that want to maintain their competitive power to keep up with these developments and aim to provide maximum benefit from scientific developments. Many scientific researches are constantly being conducted to reveal ways for organizations to obtain more efficiency from their human resources. When the relevant literature is examined, it is seen that business ethics has great importance for organizational continuity and efficiency. For this reason, the research aimed to determine the business ethics perceptions and human resources management perception levels of teachers working in the public sector and to examine the factors affecting these levels. As a result of the research, it was seen that there was a significant effect on teachers' ethical perceptions and attitudes towards human resources management. It was seen that the levels of business ethics perception differed according to teachers' education, marital status, income, title, age, number of personnel, and length of time working with the manager. It was seen that the levels of human resources management perception were related to teachers' title, income, age, length of work, number of personnel, length of work with the manager, length of work in the institution and length of professional work. According to the findings, it is important to examine the effect of teachers' business ethics perceptions on human resources management and to determine its current situation. In this way, it will be possible to increase the job satisfaction, professional satisfaction, organizational commitment levels of employees and to increase their performance.