Retinitis pigmentosa olgularında multimodal görüntüleme verilerinin analizi
Gece körlüğü olan hastalarda retina yapısının ileri görüntüleme yöntemleriyle değerlendirilmesi
- Tez No: 943419
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Retinitis Pigmentosa hastalarında multimodal görüntüleme verilerini analiz etmek, bu verilerin görme keskinliği ile ilişkisini araştırmak ve elde edilen verilerin yaş ve cinsiyet eşleştirilmesi yapılmış sağlıklı gönüllülerle karşılaştırmak. Gereç ve yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde takipli, 18 yaşını doldurmuş, RP tanılı 25 hastanın 25 gözü ile yaş ve cinsiyet eşleştirmesi yapılmış 25 sağlıklı kontrolün 25 gözü çalışmaya dahil edildi. Her iki grubun en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, detaylı biyomikroskopik bakısı, pupil dilatasyonu yapılarak fundus muayenesini takiben OKT, OKTA, EDI OKT tetkikleri yapıldı. Çalışma gruplarının OKTA görüntülerinden; YKP ağ dansiteleri, DKP ağ dansiteleri, FAZ parametreleri, foveal, parafoveal ve perifoveal 4 kadran maküla kalınlık ölçümleri, EDI OKT görüntülerinden; merkezi SFKK ve İmage J programı yardımıyla KVİ verileri alınarak karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To analyze multimodal imaging data in Retinitis Pigmentosa (RP) patients, investigate the relationship of these data with visual acuity, and compare the obtained data with age and gender matched healthy volunteers. Materials and methods: Twenty-five eyes of 25 patients aged 18 years and older with RP who were followed up at Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital and 25 eyes of two age- and gender-matched healthy volunteers were included in the study. Best corrected visual acuity (BCVA), detailed biomicroscopic examination, fundus examination with pupil dilation followed by color fundus photography, Fundus Autofluorescence imaging (FAF), Optical Coherence Tomography (OCT), Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA), Enhanced Dept Imaging (EDI) OCT examinations were performed in both groups. Superficial Capillary Plexus (SCP) network densities, Deep Capillary Plexus (DCP) network densities, Foveal Avascular Zone (FAZ) parameters, foveal, parafoveal and perifoveal 4-quadrant macular thickness measurements from OCTA images of the study groups, central subfoveal choroidal thickness (SFCT) from EDI OCT images and choroidal vascular index (CVI) data using the Image J program were obtained and compared.