Türk tekstil ve hazır giyim işletmelerindeki halkla ilişkiler faaliyetleri ve Türkiye'nin tanıtımındaki rolü
The Public relation efforts of Turkish textile and apparel companies and their roles on presentation of Turkey
  1. Tez No: 94342
  2. Yazar: FATMA GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET TÜRK TEKSTİL VE HAZIR GİYİM İŞLETMELERİNDEKİ HALKLA İLİŞKİLER FAALİYETLERİ VE TÜRKİYE'NİN TANITIMINDAKİ ROLÜ GÖKSU, Fatma Yüksek Lisans, Halkla ilişkiler ve Tanıtım Bölümü Danışman: Doç. Dr. Hülya YENGİN Eylül 2000 Bu araştırmada, Türkiye'deki tekstil ve hazır giyim işletmelerindeki halkla ilişkiler çalışmaları ve bu çalışmaların Türkiye'nin tanıtımındaki rolü belirlenmeye çalışılmıştır. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği'ne bağlı işletmelerden on işletme üzerinde araştırma yapılmıştır. Bir ülkenin tanıtımı bir imaj yaratma çabasıdır. Ülkeler için dış tanıtımın ne kadar önemli olduğu dikkate alınırsa, Türk ekonomisinde lokomotif sektör olan tekstil ve hazır giyim kuruluşlarının bu imajı yaratma faaliyetlerini incelemek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Ankete katılan işletmelerden alınan yanıtlara göre; bu işletmelerde profesyonelce bir halkla ilişkiler programının yürütülmediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin tanıtımına yönelik faaliyetleri de sınırlıdır. Türkiye imajının uluslararası kamuoyunda pozitif olarak sürekli gündemde tutulabilmesi amacıyla, tekstil ve hazır giyim işletmelerine yönelik bir halkla ilişkiler programı hazırlanmıştır. Bu tez, çağdaş bir yaklaşımla halkla ilişkilere eğilen, halkla ilişkiler tekniklerini uygulayan tekstil ve hazır giyim kuruluşlarının başarılı bir dış tanıtımı nasıl gerçekleştireceklerine ait sorulara yanıt aramaktadır. 183
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PUBLIC RELATION EFFORTS OF TURKISH TEXTILE AND APPAREL COMPANIES AND THEIR ROLES ON PRESENTATION OF TURKEY GÖKSU, Fatma Master, Department of Public Relation and Presentation Supervisor: Doç. Dr. Hülya YENGİN September 2000 In this research, it's aimed to be determined the public relation efforts at textile and apparel companies in Turkey and the role of these efforts on the presentation of Turkey.The investigation has been realized on ten companies from Istanbul Textile and Apparel Exporters Associations. Presentation of a country make an effort to is to create on image. This study is realized to study effects of textile and apparel companies which are locomotive sectors in turkish economy at creation of this image taking how foreign presentation is important for countries into account. It's observed that a professionel public relation programs aren't carried out at this companies according to the results of inquiry whichis applied on these companies. Also.their efforts towards the presentation of Turkey are limited. It's prepared a public relations program for textile and apparel companies to keep an image of Turkey permanently as positive on the agents of international public opinion.This thesis looks for answers to the questions on how textile and apparel companies which interest in public relations as a contemporary approach and apply public relation technics can carry out successfull foreign presentation. MUdtourittYOH MÜH