Sakarya ilinde yaygın üretimi yapılan dış mekan çalı grubu süs bitkilerinde karşılaşılan fungal hastalıklar ve bunların kontrol olanaklarının belirlenmesi
Determination of fungal diseases encountered in outdoor shrub group ornamental plants widely produced in Sakarya province and their control possibilities
  1. Tez No: 943427
  2. Yazar: İLHAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERHAN GÖRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez çalışmasında, Sakarya'da yetiştirilen Aucuba japonica Thunb., Buxus sempervirens L., Euonymus japonicus Thunb., Hebe × franciscana (Eastw.) Souster 'Variegata', Nandina domestica Thunb., Photinia × fraseri Dress. 'red robin' ve Viburnum lucidum Mill. üzerinde hastalık oluşturan fungal etmenlerin belirlenmesi ve bunlara karşı kontrol stratejilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Hendek, Sapanca, Serdivan ve Pamukova'da survey çalışmaları yürütülmüştür. İzolasyonlar sonucunda 170 fungal izolat elde edilmiş ve bunların 73'ünün patojenik özellik taşıdığı belirlenmiştir. Patojenlerin teşhisi klasik morfolojik yöntemlerle, ITS, tef1, tub2, rpb2, LSU ve ACT gen bölgelerine yönelik DNA dizileme analizleri ile moleküler düzeyde de gerçekleştirilmiştir. Belirlenen fungal patojenlerden Fusarium solani (%21), Alternaria spp. (%15,06), A. alternata (%9,58), Epicoccum nigrum (%6,84), Pestalotiopsis spp. (%5,46), Colletotrichum boninense (%4,10), F. acuminatum (%2,73) ve Rhizoctonia spp. (%2,72) en yaygın türler olarak saptanmıştır. Bununla birlikte, Botrytis cinerea, Ceratobasidium sp. AG-A (anamorf: Rhizoctonia sp.), Diplodia seriata, Neopestalotiopsis sp., Nigrospora sphaerica, Pseudonectria buxi ve Rosellinia corticium ise, her biri %1,36 oranında daha düşük düzeyde tespit edilmiştir. Survey alanlarının %50'sinde Fusarium spp. yaygınken, bunu %47 ile Alternaria spp. ve %20,58 ile E. nigrum takip etmiştir. Diğer patojenlerin yaygınlık oranları ise daha sınırlı düzeyde kalmıştır. Photinia × fraseri 'red robin'den izole edilen ve yüksek patojenite gösteren Pestalotiopsis sp. 2A6 izolatına karşı mücadele yöntemlerinin belirlenmesine yönelik, laboratuvar koşullarında fungisit denemeleri ve iklim odasında biyolojik kontrol uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Fungisit denemelerinde 100 µg/ml'de sırasıyla tebuconazole (%99,23), difenoconazole (%91,83) ve captan (%81,20) en yüksek antifungal etkiyi göstermiştir. Biyolojik mücadele denemelerinde en etkili ajanlar Pseudomonas fluorescens (%78,61) ve Beauveria bassiana (%65,79) olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to identify fungal pathogens causing diseases on Aucuba japonica Thunb., Buxus sempervirens L., Euonymus japonicus Thunb., Hebe × franciscana (Eastw.) Souster 'Variegata', Nandina domestica Thunb., Photinia × fraseri Dress. 'red robin', and Viburnum lucidum Mill. grown in Sakarya, and to investigate control strategies against them. Surveys were conducted in Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Hendek, Sapanca, Serdivan, and Pamukova. A total of 170 fungal isolates were obtained, 73 of which were found to be pathogenic. Pathogens were identified using classical morphological methods and molecular analyses based on ITS, tef1, tub2, rpb2, LSU, and ACT gene regions. The most common pathogens were Fusarium solani (21%), Alternaria spp. (15.06%), A. alternata (9.58%), Epicoccum nigrum (6.84%), Pestalotiopsis spp. (5.46%), Colletotrichum boninense (4.10%), F. acuminatum (2.73%), and Rhizoctonia spp. (2.72%). Additionally, Botrytis cinerea, Ceratobasidium sp. AG-A (anamorph: Rhizoctonia sp.), Diplodia seriata, Neopestalotiopsis sp., Nigrospora sphaerica, Pseudonectria buxi, and Rosellinia corticium were each detected at 1.36%. Fusarium spp. were widespread in 50% of the surveyed areas, followed by Alternaria spp. (47%) and E. nigrum (20.58%). The prevalence of other pathogens remained relatively low across the surveyed locations. For the highly pathogenic Pestalotiopsis sp. 2A6 isolate from Photinia × fraseri, fungicide trials under laboratory conditions and biological control trials in a climate chamber were conducted. In the fungicide trials, tebuconazole (99.23%), difenoconazole (91.83%), and captan (81.20%) showed the highest antifungal efficacy at a concentration of 100 µg/ml. Pseudomonas fluorescens (78.61%) and Beauveria bassiana (65.79%) were the most effective biocontrol agents.