Floor curling branşının lise öğrencileri üzerindeki fiziksel,fizyolojik,psikolojik parametrelerinin incelenmesi
Physical, physiological and psychological parameters of floor curling on high school students
  1. Tez No: 943426
  2. Yazar: SERPİL NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Spor, insanın doğayla mücadelesiyle edindiği ana becerileri ve geliştirdiği araçlı-araçsız mücadele yöntemlerini, boş zamandaki artışa bağlı olarak, bireysel, karşılıklı ya da takımlar halinde, barışçıl şekilde ve simülasyon yoluyla, oyun, oyalanma, kaliteli vakit geçirme ve işten uzaklaşma için kullanmasına dayalı estetik, teknik, fiziksel, hareketli, yarışmacı ve toplumsal bir süreçtir. Floor Curling sporu, oyun kuralları ve bakımından Buz Curling'ine benzer olan lakin buz veya buz tabakasının teşkil etmediği sahalarda, yetkili kurulların oluşturduğu çalışma komisyonlarınca standardize edilmiş ölçülere göre dizanyn edilmiş, uzun kenarı yaklaşık on metrelik uzunlukta ve eni bir metre altmış santim civarında bir branda üzerinde; özel tasarlanmış taşlarla oynanan bir oyundur. Bu oyunda yaş, cinsiyet, engel durumu gibi faktörler dikkate alınmadan karşılıklı yapılabilecek nadir spor branşlarındandır. Bu araştırmada, Floor Curling branşının öğrenciler üzerindeki fiziksel, fizyolojik ve psikolojik parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Curling branşından uyarlanarak geliştirilen ve farklı parametreler üzerine etkisi olduğu düşünülen Floor Curling'in daha bilinir hale gelmesini sağlayarak, daha sağlıklı bireyler yetişmesine katkı sağlamak ve yeni çalışmalara bilimsel kaynak sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu seçkisiz deneysel model kullanılmıştır. Bu kapsamda 8 haftalık uygulama yapılmış; gruplarının ön-son test ölçümleri yapılmıştır. Örneklem, kolayda örnekleme(kolay ulaşılabilir) yöntemi ile 50 deney ve 50 kontrol olmak üzere 100 öğrenciden oluşmaktadır. Otur-Uzan Esneklik, Orta Uyluk Çekme (Mid Tigh Pull), Kısa Psikolojik Sağlamlık, Sporda Mental Dayanıklılık, Oxford Kısa Mutluluk ve Algılanan Stres Ölçekleri veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırma neticesinde yapılan independent t testi ile öğrencilerin Floor Curling oyunu öncesinde Otur Uzan Esneklik, Orta Uyluk Çekme, algılanan stres, psikolojik sağlamlık, mutluluk düzeyleri ön test puanları arasında manidar düzeyde bir değişim bulunmamıştır. Floor Curling sonrasında grupların Otur Uzan Esneklik, Orta Uyluk Çekme, algılanan stres, psikolojik sağlamlık, mutluluk düzeyleri, mental dayanıklılık deney ve kontrol grupları ön test ve son testleri arasında yapılan dependent t testi sonucunda, deney grubu son test lehine manidar bir farklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sport is an aesthetic, technical, physical, mobile, competitive and social process based on the use of the main skills acquired by man as a result of his struggle with nature and the instrumental and non-instrumental methods of struggle he has developed, depending on the increase in free time, individually, mutually or in teams, peacefully and through simulation-simulation, for play, distraction, quality time and distraction from work. Floor Curling sport is a game that is the same as Ice Curling in terms of game rules and game rules, but it is played with specially designed stones on a canvas with an average length of 10 metres and a width of 1.60 metres, with dimensions determined by the competent boards in places where there is no ice. In this game, it is one of the rare sports branches that can be done mutually without taking into account factors such as age, gender, disability status. In this study, it was aimed to examine the physical, physiological and psychological parameters of Floor Curling on high school students. In addition, it is aimed to contribute to the growth of healthier individuals and to provide scientific resources for new studies by making Floor Curling, which was developed by adapting from curling branch and thought to have an effect on different parameters, more known. In the study, a randomised experimental model with pre-test-post-test control group, one of the quantitative research designs, was used. In this model, there are two groups formed by random assignment. One of them is used as an experimental group and the other as a control group. Measurements are taken from both groups both before and after the experiment (Büyüköztürk, et al., 2008). Within the scope of the research, an 8-week application was carried out and pre-test and post-test measurements of the experimental and control groups were made. The sample of the research consists of 100 students, 50 experimental and 50 control groups, with the convenience sampling method. Sit and Reach Flexibility, Mid-Tigh Pull, Short Psychological Resilience Scale, Mental Resilience Scale in Sports, Oxford Short Happiness Scale and Perceived Stress Scales were used as data collection tools. As a result of the research, no significant difference was found between the pre-test scores of high school students' Sit-Stand Flexibility, Mid-Tigh Pull, perceived stress, psychological resilience, happiness levels before the Floor Curling game with the independent t test. After the Floor Curling game, a significant difference was found in favour of the experimental group post-test as a result of the dependent t-test between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups for Sit-Stand Flexibility, Mid-Tigh Pull, perceived stress, psychological resilience, psychological resilience, happiness levels, mental resilience.